Anna Poroszewska
ZAJĘCIA W ŚRODOWISKU PRZYRODNICZYM DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI
Ważnym celem edukacji ekologicznej najmłodszych
jest zbudowanie emocjonalnego związku dzieci ze światem przyrody. Celu tego nie
zrealizuje się inaczej jak przez bezpośredni kontakt z naturą.
Kontakt z
przyrodą daje dzieciom wiele radości, uczy dostrzegania piękna, budzi uczucia
opiekuńcze i zamiłowanie do roślin i zwierząt. Przeżycia jakich dzieci doznają
podczas zabaw na łonie natury mocno oddziałują na dziecięcą wrażliwość.
Niezwykle ważny jest też walor zdrowotny takich zajęć - wycieczek – ruch na
świeżym powietrzu.
W swojej pracy z
dziećmi organizuje wycieczki i spacery do różnych środowisk przyrodniczych.
Prezentowany scenariusz zajęć dotyczy wycieczki do lasu, ale można go łatwo
zmodyfikować i wykorzystać na wycieczkę do sadu lub parku.
Sukces wycieczki
zależy od jej zaplanowania przez nauczyciela ( tematu, celów, miejsca, przebiegu
), ale także od współpracy z rodzicami ( właściwego ubioru dziecka, ekwipunku,
środków na lokomocję, wreszcie, jeśli jest taka potrzeba udziału rodziców w
wycieczce).
Najważniejszą
częścią wycieczki przyrodniczej jest zespołowa obserwacja, pod kierunkiem
nauczycielki, która pomaga dzieciom w dostrzeganiu i poznawaniu
charakterystycznych zjawisk.
WYCIECZKA DO LASU – SCENARIUSZ ZAJĘCIA
EKOLOGICZNEGO
Temat: Poznajemy las.
Cele:
- nabywanie
wrażliwości na piękno lasu,
- ćwiczenie
zmysłów, koncentracji i uwagi,
-
przestrzeganie zawartych umów odnośnie zachowania się w środowisku
przyrodniczym,
-
utrwalenie i poszerzenie wiadomości na temat lasu,
- wyrażenie
przeżyć, nastrojów, obserwacji, w formie plastycznej.
Pomoce:
- worek z
drobnymi przedmiotami znanymi dzieciom z codziennego użytku ( pisak, klocek,
mała maskotka i lalka, łyżka),
- worek z
materiałem przyrodniczym zebranym w lesie przez dzieci w trakcie wycieczki (
żołędzie, kasztany, szyszki, kora, mech, pióra itp. w zależności od tego co w
danym środowisku jest dostępne),
- szalik
lub apaszka do zawiązania oczu,
- zeszyty
dzieci do rysowania lub kartki z bloku technicznego i przybory do rysowania.
- woda do
mycia rąk, torby na odpady.
Przebieg zajęcia:
I. Dotarcie do lasu.
Przed wejściem do lasu
zatrzymujemy się i przypominamy zasady, których należy przestrzegać podczas
wycieczki:
- nie
oddalamy się samowolnie od grupy,
- nie
hałasujemy – las jest domem zwierząt,
- niczego
nie niszczymy: roślin, trujących grzybów, mrowisk, itp.
- ostrożnie
obchodzimy się z napotkanymi podczas wycieczki drobnymi zwierzętami, którym
chcemy się przyjrzeć : ślimakami, żabami, pająkami itp.
- nie
śmiecimy,
- zgłaszamy
nauczycielce, jeśli zauważymy coś co nas zaniepokoiło.
II. Wejście do lasu.
Zatrzymujemy się dopiero w
wybranym miejscu na polanie. Składamy swój ekwipunek w wyznaczonym miejscu i
rozglądamy się wokół. Głęboko oddychamy i wąchamy leśne aromaty.
Zabawa
„Powitanie drzew”. Każde dziecko wybiera sobie drzewo, z którym ma „zawrzeć
bliższą znajomość”. Nauczycielka zachęca dzieci, aby popatrzyły do góry, jak
wielkie są drzewa, aby obejrzały je z różnych stron, dotknęły kory, objęły
drzewa, „porozmawiały” z nimi. Przy okazji nauczycielka pyta dzieci, czy wiedzą
jak nazywają się wybrane przez nie drzewa i w razie potrzeby podpowiada nazwę,
zwraca uwagę dzieci na charakterystyczny wygląd różnych gatunków drzew ( kora,
liście).
Zabawa „ Co
mchu i paprociach piszczy?”. Zachęcone przez nauczycielkę dzieci, pochylają się
lub przykucają, by obserwować i badać. Za pomocą dotyku dzieci stwierdzają jaka
jest ściółka leśna: wilgotna czy sucha, miękka czy twarda? Przyglądają się mchom
i różnym innym roślinom, obserwują drobne zwierzęta np. mrówki, żuki. Jak one
wyglądają, jak chodzą, co robią?
Zabawa
„Odgłosy lasu”. Nauczycielka zwołuje dzieci i prosi, aby przez chwilę nic nie
mówiły, tylko w ciszy posłuchały szumu drzew i śpiewu ptaków.
Następnie
nauczycielka poleca dzieciom zbieranie pamiątek z wycieczki do lasu.
Kiedy dzieci
zbiorą już pamiątki, następuje wspólne oglądanie ( dotykanie, wąchanie) ich i
nazywanie.
Zabawa
ruchowa „Las nas schowa” – odmiana zabawy w chowanego. Na wyznaczonym terenie
dzieci chowają się wykorzystując naturalne obiekty – drzewa, krzaki, zagłębienia
w terenie. Wyznaczona osoba – stoi na polanie z zawiązanymi oczami. Koledzy
chowają się. Na hasło szukający zdejmuje szalik, którym miał zawiązane oczy i
rozgląda się wokoło, ale nie biega i nie „zaklepuje”. Woła po imieniu osoby,
które zobaczył i te wychodzą z ukrycia i przychodzą do niego. Na drugie hasło
wszyscy opuszczają swoje kryjówki. Wygrywa ten, kto był najmniej widoczny i on
zostaje na polanie z zawiązanymi oczami. Zabawę powtarza się kilka razy.
Zabawa
„Czarodziejski worek”. Prowadząca zawiązuje wybranemu dziecku oczy, aby
rozpoznało wyciągnięty z worka przedmiot za pomocą dotyku, ewentualnie,
rozpoznawało go za pomocą węchu, po charakterystycznym zapachu. Do materiału
przyrodniczego zebranego przez dzieci w lesie, dla utrudnienia zadania dołożone
są przedmioty codziennego użytku.
Zabawa
„Poszukiwacze”. W tym czasie, gdy nauczycielka prowadzi zabawę „Czarodziejski
worek”, dorosła osoba towarzysząca, oddala się od grupy, by ukryć torbę. Zabawa
polega na poszukiwaniu prze dzieci ukrytej torby, w miejscu do którego droga
zaznaczona jest patykami ułożonymi na krzyż. W torbie ukryte są przybory do
rysowania.
Po
odnalezieniu torby, wszyscy wracają na polanę. Dzieci dostają przybory do
rysowania, by narysować to co widziały w lesie.
III. Posiłek i odpoczynek. W
czasie, gdy dzieci rysują, dorośli przygotowują wodę do mycia rąk i posiłek.
Po krótkim
odpoczynku i posiłku, upewniamy się, że zostawiamy po sobie porządek, sprawdzamy
obecność i wracamy do przedszkola.
Anna
Poroszewska
Nauczycielka
wychowania przedszkolnego.