Joanna Sowa
Warsztaty dla młodzieży licealnej z psychopedagogiki twórczości
Cele zajęć:
Ø
Stymulowanie wyobraźni twórczej.
Ø
Rozwijanie oryginalności i giętkości myślenia.
Ø
Kształtowanie operacji myślenia analogicznego.
Ø
Rozwój zdolności ekspresyjnych.
Ø
Uczenie się języka pozawerbalnego.
Ø
Zachęcenie do „twórczego” rozwiązywania problemów.
Ø
Pobudzenie uczniów do tworzenia analogii personalnych i skojarzeń twórczych.
Zagadnienia omawiane podczas
warsztatów:
Ø
Pojęcie
twórczości,
Ø
Cechy osoby
twórczej na podstawie badań naukowych,
Ø
Twórczy styl
życia i myślenie twórcze,
Ø
Tworzenie
analogii słownych.
KONSPEKT ZAJĘĆ WARSZTATY Z PEDAGOGIKI TWÓRCZOŚCI
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:
90 min.
WIELKOŚĆ GRUPY:
do 35 osób
FORMA PRACY: praca grupowa, indywidualna
METODY PRACY: warsztaty
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
TEORIA- wprowadzenie do tematyki twórczości
Ćwiczenie I- INDYWIDUALNE
Totem
Uczestnik ma za zadanie opisać samego siebie za pomocą
symbolu lub schematu graficznego składającego się z trzech elementów powiązanych
jakąś wspólną ideą. Całość musi oddawać to, co człowiek uważa w sobie za
najważniejsze lub co chciałby zakomunikować innym. Ma to być swoisty znak
rozpoznawczy symbolizujący daną osobę. Po narysowaniu totemu uczestnicy
przedstawiają je całej grupie.
Ćwiczenie II - GRUPOWE
Proszę Was o to byście się
podzielili na pięć- sześć grup. W grupach zastanówcie się i napiszcie na kartce
cechy wspólne różnych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, które na pozór
mają ze sobą tyle wspólnego, co przysłowiowy piernik do wiatraka.
Ø
Długopis i mydło
Ø
Rower turystyczny i maszyna do szycia
Ø
Wrotki i fortepian.
Omówienie ćwiczenia.
Ćwiczenie III - INDYWIDUALNE
Test rysunków
Masz dwanaście pół. W każdym z nich wykonaj
dowolny rysunek, traktując podane figury jako początek rysunku.
TEORIA- wersja skrócona
Kwestionariusza KANH, S. Popka- omówienie wyników testu.
Ćwiczenie IV -GRUPOWE
Próba płynności słownej
Wasze zadanie będzie
polegać na pisaniu pięciowyrazowych sensownych zdań, w których każdy wyraz
zaczyna się na zadaną literę (liczba liter w wyrazach- dowolna)
K...b...n...w...r...
C...i...u...b...f...
E...ł...i...k...a...
Np. Krysia bawi niemowlę wcześnie rano.
Ćwiczenie V – GRUPOWE
Kubek w kubek
Czy kubek może służyć jedynie jako naczynie do picia? Z
konkretnymi przedmiotami codziennego użytku kojarzą się ich konkretne
zastosowania. Ćwiczenie polega na wyszukiwaniu innych zastosowań kubka- mogą być
abstrakcyjne. Chodzi o podanie jak największej ich liczby.
TEORIA- przedstawienie cech osoby
twórczej na podstawie badań naukowych.
Ćwiczenie VI- INDYWIDUALNE
Łańcuchy skojarzeń
Każdy z Was będzie teraz tworzył łańcuchy skojarzeń.
Analogie można tworzyć przez:
Ø
Łańcuch- oddalanie się od idei wyjściowej, np.
Chleb- ziarno- zarodek-
płód-dziecko- szkoła- pióro- strzała- łuk- sport-olimpiada- igrzyska
Ø
Gwiazda- reakcja na właściwą ideę, np.
Chleb- żyto- pszenica –
rolnik – piec- mąka- bułka
Proszę, utwórzcie dowolną, ale jak najdłuższą analogię do
wyrazów:
SEN
ARYSTOTELES
REKLAMA
Ćwiczenie VII- GRUPOWE
Magiczne maszyny
Proszę Was, byście w grupach stworzyli „maszyny” i
zademonstrowali nam ich działanie.
Maszyny, jakie uczniowie przedstawiają: odkurzacz,
pralka, sokowirówka, maszyna śmiechu, maszyna płaczu.
TEORIA- W jaki sposób rozwijać twórczy styl życia i
myślenie twórcze ?