SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
Marzena Borkowska
SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
(DO WYKORZYSTANIA RÓWNIEŻ W GIMNAZJUM
NA LEKCJI BIOLOGII)
Opracowała: Marzena Borkowska
nauczyciel Gimnazjum nr 118 w
Warszawie Wesołej
Klasa: VI
TEMAT:
Poznajemy świat pasożytów
Czas trwania lekcji:
45 min.
Ścieżka edukacyjna:
edukacja prozdrowotna
– nabywanie umiejętności dbania o swoje
zdrowie.
Cele ogólne:
-
poznanie organizmów pasożytniczych, ich przystosowań do życia i sposobów
ochrony przed nimi.
Cele operacyjne:
1.
wiadomości:
-
uczeń zna pojęcia:
pasożyt, żywiciel, żywiciel pośredni, ostateczny, (*parazytologia);
-
uczeń podaje przykłady organizmów pasożytniczych;
-
uczeń zna przystosowania do pasożytniczego trybu życia;
-
uczeń zna sposoby ochrony człowieka przed pasożytami;
2.
umiejętności :
-
uczeń rozpoznaje
pasożytnicze organizmy na podstawie ilustracji;
3.
postawy:
-
rozbudzanie zainteresowania dziecka własnym zdrowiem;
-
kształtowanie właściwych nawyków, pozwalających uniknąć zakażeń
pasożytami.
Metody pracy:
„burza mózgów”, pogadanka,
prezentacja, ćwiczenia.
Formy pracy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
zestaw komputerowy, prezentacja multimedialna o pasożytach przygotowana w
programie PowerPoint, wycinanka (nazwy grup pasożytów i ilustracje pasożytów z
każdej grupy) – zestaw przygotowany dla każdego ucznia (lub dwóch uczniów),
krzyżówka – materiał przygotowany dla ucznia.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1.
Czynności organizacyjne.
2.
Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom
celu lekcji.
3.
Wprowadzenie uczniów w zagadnienia
pasożytnictwa.
¨
Uczniowie podają, co kojarzy im
się z pojęciem pasożyt, pasożytnictwo.
¨
Nauczyciel zapoznaje uczniów z
podstawowymi pojęciami związanymi z tematem lekcji (pasożyt, żywiciel,
podaje rodzaje żywicieli).
¨
Uczniowie zapisują poznane pojęcia
w zeszytach.
Faza realizacyjna:
1.
Uczniowie (przy pomocy
nauczyciela) opisują cechy pasożytów.
2.
Nauczyciel przedstawia podział
pasożytów, wykorzystując materiał zawarty w prezentacji.
3.
Nauczyciel prezentuje przegląd pasożytów.
¨
Uczniowie po każdej omówionej
grupie pasożytów wyszukują z zestawu wycinanek nazwę grupy oraz rysunek pasożyta
z tej grupy i układają je na ławce przed sobą.
4.
Uczniowie wymieniają znane im
przystosowania pasożytów do prowadzonego trybu życia.
¨
Konfrontacja wypowiedzi uczniów z
przystosowaniami zawartymi w prezentacji multimedialnej.
4.
Uczniowie przy pomocy nauczyciela wypracowują
sposoby zapobiegania zarażeniem się pasożytów przez człowieka (z wykorzystaniem
materiałów zawartych w prezentacji).
Faza podsumowująca:
(na
podstawie ćwiczeń przedstawionych w prezentacji)
1.
Przypomnienie poznanych pojęć: pasożyt,
żywiciel.
2.
Rozwiązanie krzyżówki o pasożytach (uczniowie
samodzielnie rozwiązują, pierwszy uczeń, który poda prawidłowe hasło i poprawnie
rozwiąże krzyżówkę otrzymuje ocenę).
3.
Rozpoznawanie pasożytów (z wykorzystaniem
materiałów zawartych w prezentacji).
4.
Ocena aktywności i pracy uczniów.
Praca domowa
1.
Wypisz
przynajmniej pięć przystosowań do pasożytnictwa.
2.
Podaj sposoby
ochrony człowieka przed pasożytami.
* Dla chętnych:
Przygotuj plakat pod hasłem „Nie
straszny mi pasożyt” (termin - 2 tygodnie), w którym przedstawisz swojemu
koledze/koleżance, jak uchronić się przed wybranym pasożytem.
¨
Swobodne posługiwanie się poznanymi
pojęciami.
¨
Uczniowie potrafią podać przykłady
omawianych rodzajów pasożytów.
¨
Uczniowie rozpoznają przykłady
pasożytów na podstawie przedstawionych ilustracji.
¨
Uczniowie wiedzą, jak pasożyt
przystosował się do swojego trybu życia i jak człowiek może chronić się przed
pasożytami.
Ćwiczenie
podsumowujące – krzyżówka
Pytania:
1.
rodzaj
pasożyta zewnętrznego, którego można spotkać u psa,
2.
forma
pasożyta, która przebywa u żywiciela pośredniego,
3.
nicień,
którym człowiek może się zarazić jedząc np. nie myte owoce,
4.
pasożyty
stałe, bytują w jelicie grubym, częste u dzieci, w nocy powodują swędzenie w
okolicy odbytu,
5.
organizm
zwierzęcy lub roślinny, na którym (lub, w którym) bytuje organizm pasożytniczy
należący do innego gatunku,
6.
samice tych
owadów żywią się krwią ssaków, pewien ich gatunek może przenosić malarię,
7.