KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV
Anna Ziętara
KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV
Temat: Park w naszym mieście - wycieczka.
Cel ogólny:
Poznanie roli parku miejskiego.
Cele szczegółowe:
Wiadomości – uczeń:
-
zna rolę parku miejskiego,
-
wymienia gatunki drzew- pomników przyrody- rosnących w parku,
-
wymienia gatunki roślin parkowych ( drzew, krzewów, roślin zielnych)
-
zna gatunki zwierząt zamieszkujących park,
Umiejętności – uczeń:
-
orientuje się w terenie na podstawie planu miasta,
-
rysuje szkic terenu,
-
wykonuje poprawnie rysunki organów roślinnych,
-
rozpoznaje gatunki roślin i zwierząt spotykanych w parku,
-
korzysta z prostych kluczy i atlasów,
-
prowadzi obserwacje i porównuje,
Postawy- uczeń:
-
wykazuje postawę szacunku wobec przyrody,
Metody pracy: ćwiczenia w
terenie, pogadanka, obserwacje
Formy pracy: zbiorowa,
indywidualna
Środki dydaktyczne:
-
klucze, atlasy do rozpoznawania roślin,
-
instrukcje ćwiczeń,
-
plan miasta,
-
przybory do rysowania ( blok rysunkowy, ołówek ),
-
taśma klejąca
Przebieg lekcji:
I.
Faza wstępna
1.Czynności organizacyjne:
sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji.
2. Wyjście do parku.
3. Wyjaśnienie zasad pracy w
terenie.
4. Rozdanie kart pracy.
II.
Faza realizacyjna.
1.
Określenie położenia parku.
Korzystając z planów miasta
uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
-
W której części miasta położony jest park?
-
Przy jakiej ulicy się mieści?
-
Jakimi autobusami można się tutaj dostać wyruszając spod szkoły?
2.
Przygotowanie szkicu terenu parku.
Na polecenie nauczyciela, na
podstawie wstępnych obserwacji, uczniowie rysują szkic terenu uwzględniając
kształt parku, obiekty sąsiadujące z parkiem ( ulice, domy, bloki, zakłady
przemysłowe itp.), główne trasy spacerowe.
3.
Indywidualna praca uczniów z kartą pracy.
a)
Wstępna charakterystyka parku.
Uczniowie wykonują polecenia 1 i
2 z karty pracy i określają cechy charakterystyczne parku oraz wymieniają
ciekawe obiekty w jego obrębie.
b)
Formy ochrony przyrody na terenie parku.
Rozwiązując zadanie nr 3 z
arkusza pracy uczniowie zapoznają się z pomnikami przyrody w obrębie parku, uczą
się rozróżniać gatunki wybranych drzew oraz przypominają sobie zasady zachowania
w odniesieniu do obiektów prawnie chronionych.
c)
Walory przyrodnicze i estetyczne nasadzeń parkowych.
Wykonując zadania 4 i 5 z karty
pracy uczniowie zwracają uwagę na elementy przyrody ożywionej w parku, które są
jego szczególną ozdobą.
d)
Faun
Klasa przygotowując odpowiedzi
na pytania 6 i 7 zapoznaje się z różnorodnością świata zwierząt zamieszkujących
park miejski.
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA