Donata Pyrk
KONSPEKT
ZAJĘCIA W GRUPIE 5-6-LATKÓW
mgr Donata Pyrk
Miejsce: Przedszkole Nr 4 w Żorach
Temat: Zwiastuny wiosny-działanie na zbiorach i
liczbach w zakresie 8, rozpoznawanie i nazywanie niektórych kwiatów chronionych
w Polsce
Cel główny: dziecko potrafi działać na liczbach
(6-latki) i zbiorach(5 i 6-latki) w zakresie 8-miu, zna nazwy i wygląd
niektórych kwiatów chronionych.
Cele szczegółowe:
-rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny
-zna nazwy i wygląd kwiatów chronionych
-zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory
roku-wiosny, oraz nazwę miesiąca-kwiecień
-klasyfikuje zbiory wg cech ilościowych i jakościowych
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi do
8(6-latki)
-stosuje cyfry do zapisu liczebności zbiorów(6-latki)
-czyta ze zrozumieniem (6-latki)
-przestrzega ustalonych norm współżycia w grupie
-wykonuje polecenia nauczyciela
-potrafi bawić się przy muzyce
Metoda: czynna, zadań stawianych dzieciom, zabawowa
Forma: zajęcie z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce: ilustracje zwiastunów wiosny na gazetce(bociany,
krokusy, sasanki, fiołki, przebiśniegi, stokrotki), karty pracy dla 5 i
6-latków, kredki, komplet cyfr od 0 do 8 dla 6-latków, kwiaty wiosenne(8 sztuk)
dla każdego dziecka, płyta CD z zabawami i piosenkami do zajęcia, 2
szarfy(żółta i czerwona), kolorowe chustki, ołówki, zielone listki z papieru.
PRZEBIEG
ZAJĘCIA
1.Zabawa kołowa ze śpiewem na melodię „Płynie Wisła, płynie”
Dzieci chodzą w kole, w środku koła w drugą stronę porusza
się wybrane dziecko-Wiosna. Dzieci śpiewają piosenkę:
Chodzi Wiosna, chodzi, chodzi po polanie, chodzi po polanie,
Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie,
Zaraz zobaczymy, koło kogo stanie.
Pięknie się ukłoni, do tańca zaprosi, do tańca zaprosi.
Zatańczą wokoło, będzie im wesoło,
Zatańczą wokoło, będzie im wesoło.
2.Króta rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na
temat aktualnej pory roku:
Nauczyciel podaje pewne informacje, a dzieci podnoszą w
górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, np.:
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zimą
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosną
-miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad,
kwiecień
-Zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście,
powracające jaskółki, krokusy, mróz, owoce na drzewach, stokrotki, bociany,
grzyby w lesie itp.
3.Dzieci otrzymują karty pracy z obrazkami
przedstawiającymi różne kwiaty i zwierzęta. Zadaniem dzieci jest zaznaczyć
ołówkiem tylko te, które zwiastują wiosnę (wersja trudniejsza dla 6-latków).
Dzieci kolejno wypowiadają się , jaki obrazek zaznaczyły, podają nazwę , np.
krokus, bocian, jaskółka itd..
4.Praca przy tablicy:
segregowanie (klasyfikowanie- podział na zbiory)
Na tablicy są przypięte (w rozsypce) zwiastuny wiosny:
bociany, przebiśniegi, fiołki w różnej ilości(do 8). Dzieci segregują i
układają na tablicy zbiory.
5. Odwzorowywanie liczebności zbiorów z tablicy na dywanie
za pomocą liczmanów, podpisanie zbiorów cyframi (każde dziecko indywidualnie,
chętne 5-latki mogą też podpisywać zbiory cyframi).
6.Wspólne przeliczanie elementów poszczególnych zbiorów na
tablicy-ustawienie obok nich odpowiedniej cyfry. Każde dziecko sprawdza, czy
dobrze oznaczyło liczebność swoich zbiorów.
Przerywnik-zabawa ruchowa-
orientacyjno-porządkowa „Bocian i żaby”
7.Rozdanie dzieciom kopert z cyframi (od 0 do 8),i kwiatami
wiosennymi(każde dziecko otrzymuje 8 kwiatów. Są wśród nich:1 sasanka, 2 krokusy,
2 przebiśniegi i 3 stokrotki).Dzieci układają kwiaty segregując je na 2
zbiory-kwiaty pod ochroną i kwiaty nie chronione .
-podpisanie obu zbiorów cyframi, określenie, których
kwiatów jest więcej, a których mniej i o ile(pokazanie na palcach);
-układanie zbiorów kwiatów wg liczebności rosnącej,
podpisanie zbiorów cyframi 1, 2, 2, 3;
-ułożenie wszystkich kwiatów po kolei obok siebie w rzędzie,
przeliczenie ilości, podpisanie zbioru cyfrą 8 (każde dziecko samodzielnie);
-numerowanie kolejnych kwiatów –od 1 do 8
-na wezwanie nauczyciela dzieci wskazują palcem np. kwiat
1-szy, 5-ty, 8-my itd., określają przy tym, czy jest chroniony, czy nie i podają
jego nazwę.
-dzieci zabierają swoje kwiaty, podchodzą do 2 pętli
rozłożonych na dywanie(szarfy w 2 kolorach) i umieszczają w nich
kwiaty-chronione w pętli czerwonej, nie objęte ochroną w pętli żółtej.
8.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiosenne kwiatki”
Dzieci mają naklejone emblematy wiosennych kwiatów:
krokusów, stokrotek, bratków, sasanek i przebiśniegów, siedzą na krzesłach w
kole. Nauczyciel wywołuje kolejno kwiaty, a wywołane zamieniają się miejscami,
np.
-krokusy i stokrotki
-bratki i sasanki
-wszystkie kwiaty chronione itp.