Marta Kozioł
SCENARIUSZ LEKCJI
POZIOM:
klasa 6
TEMAT LEKCJI:
Unsere Geburtstagsparty.
Nasza prywatka urodzinowa.
CZAS TRWANIA LEKCJI:
45 minut
CEL OGÓLNY LEKCJI:
Uczeń opowiada o urodzinach
CELE SZCZEGÓŁOWE:
·
uczeń redaguje zaproszenie urodzinowe,
·
uczeń składa życzenia z okazji urodzin,
·
uczeń śpiewa piosenki „ Geburtstagslied”, „Zum Geburtstag ...”
·
uczeń opowiada w czasie przeszłym Perfekt o swoich
urodzinach
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
·
rekwizyty ( prezenty urodzinowe, zaproszenie na urodziny,
kartki z życzeniami urodzinowymi, torcik urodzinowy),
·
magnetofon, kaseta,
·
ilustracja – tort urodzinowy ze świeczkami ( świeczki =
hasła, będące kolejnymi etapami lekcji ),
·
ilustracja – prezent ( potrzebna do oceny lekcji przez
uczniów ),
·
karta samooceny ucznia,
TECHNIKI PRACY:
·
pytania – odpowiedzi,
·
śpiewanie piosenek,
·
zagadki urodzinowe,
·
redagowanie zaproszenia,
·
składanie życzeń,
·
opowiadanie w czasie przeszłym,
FORMY PRACY:
·
praca zbiorowa,
·
praca w grupach,
·
praca indywidualna,
PRZEBIEG LEKCJI:
1.
Czynności organizacyjne.
2.
Rozgrzewka językowa – pytania typu:
-
Wann hast du Geburtstag ?
( Kiedy masz urodziny ? )
-
Wer hat im April
Geburtstag? ( Kto ma urodziny
w kwietniu ? )
Uczniowie odpowiadają na pytania
nauczyciela, z pytań i odpowiedzi wynika, iż jeden z uczniów obchodził urodziny
17 kwietnia. On też będzie gospodarzem „prywatki urodzinowej”.
3.
Wprowadzenie –
nauczyciel wiesza na tablicy ilustrację przedstawiającą tort urodzinowy z
sześcioma świeczkami. Na odwrocie każdej świeczki znajduje się hasło związane z
urodzinami. Hasła te są kolejnymi etapami lekcji. W czasie lekcji uczniowie
odsłaniają stopniowo świeczki:
-
Einladung ( zaproszenie
)
-
Wunsche ( życzenia )
-
Geschenke ( prezenty )
-
Lied ( piosenka )
-
Spiel ( gra )
-
Party ( prywatka )
4.
Prezentacja
wykształconych umiejętności:
a)
uczeń – solenizant
zaprasza swoich kolegów i nauczyciela na prywatkę urodzinową,
b)
pozostali uczniowie
składają mu życzenia z okazji urodzin i wręczają mu skromne upominki
przygotowane wcześniej,
c)
nauczyciel zapala
świeczkę na symbolicznym torciku a uczniowie śpiewają piosenkę „Zum Geburtstag
viel Gluck...”. Solenizant musi oczywiście zdmuchnąć świeczkę.
d)
wszyscy śpiewają
„Geburtstaglied”, tańczą i wykonują czynności o których mowa w piosence.
e)
uczniowie rozwiązują
zagadki, utrwalając w ten sposób materiał leksykalny związany z tematem.
f)
chętni uczniowie
opowiadają w czasie przeszłym Perfekt o tym, co robili na lekcji ( powstaje w
ten sposób opowiadanie pt. „Nasza prywatka urodzinowa”
5.
Wyjaśnienie zadania domowego – każdy uczeń ma napisać kilka zdań na
w/w temat.
6.
Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach.
7.
Podsumowanie i zakończenie lekcji:
a)
ocena pracy uczniów na
lekcji ( plusy dla najaktywniejszych ),
b)
samoocena uczniów (
każdy uczeń wypełnia indywidualnie kartę samooceny, przygotowaną przez
nauczyciela – załącznik nr 1 )
c)
ocena lekcji przez
uczniów – nauczyciel umieszcza na tablicy dużą ilustrację przedstawiającą
prezent. Każdy uczeń podchodzi do tablicy i wpisuje tam te elementy lekcji,
które mu się podobały.
d)
pożegnanie.