Marta Kozioł
SCENARIUSZ
LEKCJI
POZIOM:
klasa 4
DATA:
16.12.2003
TEMAT LEKCJI:
„ Familie Dezember” – Wiederholung.
CZAS TRWANIA LEKCJI:
45 minut
CEL OGÓLNY LEKCJI:
uczeń opowiada o swojej rodzinie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-
uczeń śpiewa piosenkę „Ich und meine Familie”,
-
uczeń nazywa członków rodziny,
-
uczeń zadaje pytania dotyczące rodziny,
-
uczeń odpowiada poprawnie na pytania dotyczące rodziny,
-
uczeń poprawnie reaguje na podstawie tekstu pisanego (rozwiązuje
krzyżówkę),
-
uczeń układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
-
kserokopie: krzyżówka, drzewo genealogiczne, karta samooceny, rozsypanka
wyrazowa,
-
magnetofon, kaseta,
-
rekwizyty i kostiumy potrzebne do zabawy „Wywiad”,
-
drzewo genealogiczne rodziny Dezember,
-
rekwizyty potrzebne uczniom do oceny lekcji (choinka + bombki )
TECHNIKI PRACY:
-
zabawa w wywiad ( pytania – odpowiedzi ),
-
wspólne śpiewanie piosenki,
-
układanie tekstu piosenki z rozsypanki wyrazowej,
-
uzupełnianie drzewa genealogicznego na podstawie usłyszanych informacji,
-
rozwiązywanie krzyżówki,
-
czytanie na głos tekstu piosenki ( z rozsypanki )
FORMY PRACY:
-
praca zbiorowa,
-
praca w grupach,
-
praca indywidualna,
PRZEBIEG LEKCJI:
1.
Czynności organizacyjne.
2.
Rozgrzewka językowa - krótkie rozmówki typu: Hallo! Wie geht’s?
3.
Kontrola zadania domowego –
uczniowie mieli się nauczyć na pamięć tekstu piosenki pt.
„Ich und meine Familie”
a)
uczniowie układają tekst piosenki z rozsypanki wyrazowej – praca w
grupach,
b)
uczniowie głośno czytają tekst,
c)
uczniowie wspólnie śpiewają piosenkę
4.
Prezentacja poznanego materiału:
a)
zabawa „WYWIAD” *
b)
uczniowie uzupełniają drzewo genealogiczne „zaproszonej rodziny”,
c)
uczniowie rozwiązują krzyżówkę , której hasłem jest nazwisko „zaproszonej
rodziny”,
d)
uczniowie zapisują temat lekcji i wklejają krzyżówki do zeszytów,
5.
Wyjaśnienie zadania domowego – każdy uczeń ma wykonać drzewo
genealogiczne swojej rodziny
6.
Podsumowanie i zakończenie lekcji :
a)
ocena pracy uczniów na lekcji ( nauczyciel nagradza plusami
najbardziej
aktywnych uczniów –
dziennikarzy oraz wszystkich członków rodziny
Dezember),
b)
samoocena uczniów ( każdy uczeń wypełnia indywidualnie kartę samooceny,
przygotowaną przez nauczyciela)
c)
ocena lekcji przez uczniów ( każdy uczeń otrzymuje 2 bombki z papieru
kolorowego samoprzylepnego – czerwoną, która oznacza „lekcja nie podobała mi
się” oraz złotą, która oznacza „lekcja podobała mi się”, następnie każdy musi
zdecydować, którą bombkę „powiesi” na choince, umieszczonej na tablicy,
d)
pożegnanie.
ZABAWA „WYWIAD”
W zabawie brała udział cała klasa ( 19 uczniów
).
Kilka dni przed planowaną lekcją zdradziłam
cel zabawy siedmiu chętnym uczniom , gotowym przebrać się i ucharakteryzować
na poszczególnych członków rodziny Dezember ( tzn. dziadków, rodziców oraz
trójkę dzieci). Radości i śmiechu było co nie miara, gdy zjawili się w klasie.
Przedstawiłam ich jako zwykłą austriacką rodzinę, która przyjechała
spędzić święta w Polsce i zaproponowałam przeprowadzenie z nimi wywiadu w
celu lepszego ich poznania. Tak więc reszta uczniów od tej pory była grupą
dziennikarzy.
Zamiast nagrywać wywiad na kasetę,
odtwarzaliśmy drzewo genealogiczne zaproszonej rodziny.
Najczęściej powtarzające się pytania:
-
Wie heisst du?
-
Wo wohnst du?
-
Woher kommst du?
-
Was machst du gern? / Was ist dein Hobby?
-
Wie heisst deine Schwester / dein Bruder / ...?
-
Wie alt bist du?
-
Wie ist deine Mutter / dein Vater / ..?
Członkowie rodziny nie mogli tylko zdradzić
swojego nazwiska, które miało być rozszyfrowane dopiero w krzyżówce.
Krzyżówka ściśle łączyła
się z zabawą ,gdyż dotyczyła uczniów – członków rodziny Dezember.
Uczniowie dzięki krzyżówce utrwalili graficzną stronę poznanego
słownictwa.