Halina Gajowy
Scenariusz
zajęć terenowych
Temat lekcji: Czy znam
miejsce, w którym żyję?
Treści z podstawy
programowej: Najbliższe otoczenie domu rodzinnego, sąsiedztwa i szkoły.
Cel ogólny: wyrobienie
w uczniach poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.
Zakres treści:
-
elementy krajobrazu,
-
roślinność wokół szkoły,
-
formy ukształtowania terenu,
-
zagospodarowanie doliny rzeki,
-
obiekty zabytkowe
Cele szczegółowe:
a) zapamiętanie
wiadomości - uczeń potrafi:
-
podać nazwę swojej miejscowości i określić jej miejsce w hierarchii
podziału administracyjnego,
-
wymienić przykładowe gatunki roślin występujących na trasie wycieczki,
-
wymienić elementy doliny;
b) rozumienie
wiadomości - uczeń potrafi:
- rozpoznać elementy
rzeźby terenu,
- określić sposób
zagospodarowania doliny,
- rozpoznać formy
roślin występujących w sąsiedztwie szkoły;
c) stosowanie
wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:
-
wskazać na mapie Polski rodzinną miejscowość,
-
wskazać na planie miejscowości główne ulice i obiekty,
-
wykonać rysunek schematyczny drzewa, krzewu i rośliny zielnej;
d) stosowanie
wiadomości w sytuacjach problemowych - uczeń potrafi:
-
nanieść na plan nazwy głównych ulic, różne obiekty,
-
zaznaczyć na planie miejscowości trasę wycieczki,
-
uzasadnić związek miedzy ukształtowaniem terenu a jego
zagospodarowaniem.
Postawy:
-
kształtowanie właściwego stosunku do swojej miejscowości i otaczającej
przyrody,
-
zainteresowanie historią własnej miejscowości.
Środki dydaktyczne:
plan miejscowości, kompas, karta pracy.
Tok zajęć:
1. Faza
wprowadzająca:
- sprawy
organizacyjno-porządkowe,
-
zapoznanie uczniów z tematyką zajęć.
2. Faza realizacyjna
Praca w 4-5-osobowych grupach:
Stanowisko I - plac
szkolny:
1.
Popatrz uważnie wokół siebie. Jakie elementy przyrody możesz wyróżnić?
Dokonaj ich podziału.
2.
Jakie rośliny występują na placu szkolnym? Dokonaj podziału.
3.
Określ zagospodarowanie terenu wokół szkoły.
4.
Na planie miasta odszukaj szkołę, kościół św. Floriana i Bazylikę
Mniejszą, most na rzece. Odczytaj nazwy ulic łączących te obiekty. Zieloną
kredką zaznacz trasę wędrówki.
Stanowisko II – Kościół
św. Floriana:
- Określ charakter zabudowy
kościoła.
- Zapoznaj się z historią
obiektu.
Stanowisko III – Bazylika Mniejsza.
- Określ charakter zabudowy
Bazyliki.
- Wymień ważne wydarzenia
historyczne związane z istnieniem obiektu..
Stanowisko IV - most na rzece San:
- Dokonaj obserwacji terenu
i określ charakter brzegu rzeki.
- Określ, w jakim kierunku
płynie rzeka San.
- Za pomocą taśmy
mierniczej dokonaj (na moście) pomiaru szerokości rzeki.
- Na podstawie pobranej
próbki określ przezroczystość i zapach wody, a następnie za pomocą papierka
wskaźnikowego i skali barw określ jej odczyn.
- Zastanów się i powiedz,
jakie są główne źródła zanieczyszczeń wód?
- Posługując się atlasem
roślin rozpoznaj 2-3 gatunki roślin występujących w pobliżu rzeki.
- W jaki sposób człowiek
zagospodarował dolinę rzeki San?
Stanowisko IV- Wśród topoli:
- Dokonaj obserwacji
zbiorowiska drzew:
3. Faza
podsumowująca- Każda grupa przedstawia wyniki pracy.
CAŁY DOKUMENT W FORMACIE WORD