Stanisława Sidor
Stanisława Sidor, nauczycielka fizyki w gimnazjum
Konspekt
lekcji otwartej z fizyki
Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z elektrostatyki
„Z elektrostatyką za pan brat”
Cele lekcji:
Uczeń wie:
-
że pomiędzy ciałami naelektryzowanymi istnieje oddziaływanie elektryczne,
którego przejawem są siły odpychania i przyciągania,
-
jak brzmi prawo Coulomba,
-
jaki jest podział ciał ze względu na własności elektryczne,
-
co to jest pole elektryczne,
-
na czym polega zjawisko indukcji elektrostatycznej,
-
jaka jest treść zasady zachowania ładunku .
Uczeń umie:
-
elektryzować ciała przez potarcie,
-
demonstrować oddziaływanie naelektryzowanych ciał,
-
narysować linie pola elektrostatycznego,
-
elektryzować przez dotyk i przez indukcję,
-
zastosować zasadę zachowania ładunku elektrycznego.
Metoda
Praca w grupach 6-osobowych.
Zestaw zadań przewiduje zadanie dla każdego ucznia w grupie, zadania
przygotowane na osobnych kartkach tak, aby wszyscy mogli od razu pracować. Poza
tym na środku sali przygotowane są trzy stanowiska z przyrządami do doświadczeń.
Przebieg lekcji
-
Wprowadzenie (5 minut): podział klasy na zespoły 6-osobowe. Rozdanie grupom
zadań. Każda grupa otrzymuje 6 kartek (zadania napisane na oddzielnych
kartkach) oraz kartę pracy grupy. Omówienie zasad pracy przy stanowiskach
doświadczalnych (przy stanowisku pracuje tylko jedna grupa, a po skończonym
doświadczeniu odkładamy wszystko na miejsce, jak było przygotowane).
-
Grupy pracują samodzielnie (25 minut). Po zakończeniu pracy wspólnie
omawiamy kolejno każde zadanie. Zadania są głośno czytaneprzez
poszczególnych uczniów, reszta klasy, głosując ocenia pracę. Punktację za
zadania uczniowie wpisują do kart pracy, obliczają sumę punktów i na koniec
nauczyciel wpisuje noty do dziennika.
-
Zadanie domowe – uczniowie wpisują do zeszytu opis i przebieg jednego z
doświadczeń.
Karta pracy grupy
|
Imię i nazwisko |
Rozwiązywane zadanie |
Punktacja |
|
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
3. |
|
|
|
4. |
|
|
|
5. |
|
|
|
6. |
|
|
Ocena pracy
grupy:.......................................................
Na zakończenie pracy uczniowie
odpowiadają na pytania:
-
Czy przychodząc na lekcję powtórzeniową, miałeś opanowany materiał?
-
Czy stanąłeś wobec jakiegoś nowego zagadnienia?
-
Co Cie zaskoczyło?
-
Czego było za dużo, czego za mało?
-
Czy czujesz, że jesteś przygotowany do sprawdzianu na następnej lekcji z
tego materiału?
ZADANIA
Zad. 1
Napisz dowcipne lub mrożące
krew w żyłach opowiadanie z wykorzystaniem zjawisk elektrostatycznych,
występujących w Twoim otoczeniu.
Zad. 2
Wykonaj i opisz przebieg
doświadczenia ilustrującego oddziaływania między ładunkami wraz z wynikami,
korzystając z przyrządów przygotowanych na stoliku nr. 3.
Zad. 3
Rozwiąż krzyżówkę. Hasło
krzyżówki wpisz do karty pracy.
-
Do mierzenia siły oddziaływania pomiędzy naładowanymi ciałami używał wagi
skręceń.
-
Bardzo ważne prawo fizyczne.
-
Elektryzowanie przez wpływ.
-
Przyrząd do badania stanu naelektryzowania ciał.
-
Jego nazwa już jest nieaktualna, znaczy bowiem „niepodzielny”.
-
Ciało nieprzewodzące ładunków elektrycznych.
-
Najmniejsza porcja ładunku – to ładunek..............
-
Jednostka siły.
-
Ciało przewodzące ładunek elektryczny.
-
Wielkość fizyczna, pozwalająca prównywać ze sobą oddziaływania elektrycne.
Hasło: POŁĄCZENIE CIAŁA
NAELEKTRYZOWANEGO Z ZIEMIĄ – to
Rozwiązanie krzyżówki: 1.
Coulomb, 2. Zasada, 3. Indukcja, 4. Elektroskop, 5. Atom,
6. Izolator, 7. Elementarny, 8. Niuton, 9. Przewodnik, 10. Ładunek.
Rozwiazaniem krzyżówki jest hasło:UZIEMIENIE.
Zad. 4
Wykonaj doświadczenie,
wykorzystując przyrządy na stoliku nr. 1. Zbliż do naładowanego elektroskopu
naelektryzowaną pałeczkę ebonitową, a następnie oddal ją. Następnie połącz oba
elektroskopy prętem metalowym i ponownie zbliż naelektryzowaną pałeczkę
ebonitową. Nie odsuwając pałeczki, załóż rękawicę z tkaniny i zabierz metalowy
pręt. Wtedy odsuń pałeczkę.
a) Co zaobserwowałeś?
b) Czy to zjawisko będzie
występowało, jeśli najpierw odsuniesz pałeczkę, a potem ręką zabierzesz metalowy
pręt?
c) Jak nazywamy taki
sposób elektryzowania ciał?
Zad. 5
Ułóż z „rozsypanki” dwa
podstawowe prawa elektrostatyki i przyklej na kartkę. Nazwij te prawa.
Zad. 6
Na stoliku nr. 2 znajdują się
pewne przedmioty. Posegreguj je na dwie grupy ze względu na własności
elektryczne i wpisz do odpowiednich rubryk. Napisz definicję przewodnika
elektryczności.
Stanowiska doświadczalne
STOLIK NR. 3
Przyrządy:
Balony, suche gazety, pałeczka
ebonitowa, kawałek jedwabiu, sznurek do zawiązania balonów, elektroskop,
piłeczka pingpongowa zawieszona na nitce.
Uwagi dla nauczyciela:
Uczeń powinien wybrać te
przedmioty, które pomogą mu zaprojektować i wykonać doświadczenie, demonstrujące
oddziaływanie naładowanych ciał i zinterpretować to oddziaływanie w świetle
wiedzy o budowie atomu.
STOLIK NR. 1
Przyrządy:
Pałeczka ebonitowa, dwa
elektroskopy, pręt metalowy, rękawica kuchenna.
Uwagi dla nauczyciela:
Uczeń powinien wykonać
doświadczenie tak, aby naelektryzować trwale elektroskopy przez indukcję, nie
dotykając naelektryzowaną pałeczką żadnego z nich.
Zad. 5
Rozsypanka
|
wartość |
siły |
wzajemnego |
oddziaływania |
|
naelektryzowanych |
kulek |
jest wprost |
proporcjonalna |
|
umieszczonych |
w pewnej |
odległości |
od siebie |
|
do iloczynu |
wartości |
ładunków |
zgromadzonych |
|
na kulkach |
między |
i odwrotnie |
proporcjonalna |
|
do kwadratu |
ich |
odległości |
środkami |
|
ładunki |
jednoimienne |
przyciągają się |
|
a ładunki |
różnoimienne |
odpychają się |
Każda grupa otrzymuje w
kopercie kartki z wyrazami (kartki rozcinamy wzdłuż lini). Uczniowie powinni
nakleić je poprawnie na karcie pracy grupy.
Uwagi dla nauczyciela:
Uczniowie powinni porawnie
nazwać ułożone prawa.
STOLIK NR.2
Na stoliku znajdują się:
Sztuczny jedwab, złoty
pierścionek, srebrny łańcuszek, woreczek foliowy, kartka papieru, szklanka,
deseczka drewniana, wodny roztwór soli kuchennej w naczyniu, drut miedziany,
łyżka aluminiowa, kubek plastikowy, kryształki soli kuchennej.
|
PRZEWODNIKI |
IZOLATORY |
|
1. |
1. |
|
2. |
2. |
|
3. |
3. |
|
4. |
4. |
|
5. |
5. |
|
6. |
6. |
Ocena pracy:
Zad. 1
Opowiadanie punktujemy od 0 do
3 pkt. Za dowcip, pomysł i wykorzystanie zjawisk elektrostatycznych.
Zad. 2
Zaprojektowanie doświadczenia,
wykonanie, opis i wynik – razem 4 pkt.
Zad. 3
Rozwiązanie krzyżówki i
poprawne zapisanie hasła – 2 pkt.
Zad. 4
Zaprojektowanie i wykonanie
doświadczenia, odpowiednie wnioski – 6 pkt.
Zad. 5
Ułożenie rozsypanki i poprawne
nazwanie praw – 2 pkt.
Zad. 6
Wpisanie poprawnie do tabelki
więcej niż połowy ciał – 2 pkt.
Poprawna definicja przewodnika
elektryczności – 1 pkt.
Proponowana ocena:
17-20 pkt. –bdb
13-16 pkt. –db
9-12 pkt. –dst
5-8 pkt. –dop
Proponuję również doliczać
grupie (+5 pkt.) lub odejmować (-5 pkt.) za kulturę pracy.