Scenariusz lekcji do kl. IV
Danuta Hartman
Scenariusz lekcji – kl. IV
Dział programu:
Poznajemy nasze otoczenie
Temat: Utrwalamy wiadomości o formach terenu.
Cele lekcji:
Wiadomości – uczeń:
-
wymieni formy terenu w okolicy , w której
mieszka;
-
określi nazwy i cechy podstawowych form
terenu miejsca zamieszkania;
-
wskaże na mapie barwy hipsometryczne
własnego regionu oraz ich wysokość n.p.m.
Umiejętności – uczeń;
-
określi na podstawie mapy hipsometrycznej
wysokość, na której leży jego miejscowość;
-
rozpozna na podstawie rysunku poziomicowego
formy terenu;
-
narysuje formy terenu za pomocą poziomic;
-
określi formy terenu na podstawie ich
wysokości;
-
zaprezentuje wiadomości i umiejętności z
poprzednich lekcji;
Postawy – uczeń:
-
dąży do dokładnego wykonania zadań;
-
wykorzystuje wiedzę w praktyce.
Metody nauczania:
Ø
słowne; gra dydaktyczna, praca z
podręcznikiem.
Formy pracy:
Ø
indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne
i materiały pomocnicze:
v
duże arkusze papieru, mazaki,
ilustracje przedstawiające różne formy terenu;
v
mapa hipsometryczna Polski, atlas;
v
eliminatka (zał. nr 1), instrukcja
dla grup (zał. nr 2), karty pracy (zał. nr3, zał. nr 4);
v
gry planszowe(zał. nr5);
v
podręcznik.
Przebieg zajęć:
I. Faza wprowadzająca:
-
Czynności organizacyjno – porządkowe.
-
Zapisanie tematu lekcji.
-
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
(zał. nr 1).
-
Podział klasy na grupy.
II. Faza realizacyjna:
-
Każda grupa otrzymuje arkusz papieru, mazaki
i instrukcję (zał. nr 2).
Zadaniem uczniów jest narysowanie za pomocą
poziomic:
Grupa I – pagórka;
Grupa II – górę;
Grupa III – kotlinę;
Grupa IV – dolinę.
-
Liderzy grup prezentują rysunki poziomicowe
i zawieszają je na tablicy.
-
Grupy otrzymują karty pracy (zał. nr 3).
Uczniowie mają za zadanie rozpoznać formy terenu z rysunków poziomicowych.
-
Uczniowie każdej grupy otrzymują kartę pracy
(zał. nr 4). Z mapy Polski odczytują wysokość n.p.m. wybranych miejscowości
i szczytów.
III. Faza podsumowująca:
-
Gra planszowa (zał. nr 5).
-
Omówienie i ocena pracy uczniów.
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA