Nasze serwisy: EduAlert, Studia, Biolog.pl, GMO    Google

 Stwórz kontoStrona główna | Publikacje | Aktualności | Top 10  

Menu
· Strona główna
· Publikacje
· Aktualności
· Programy edukacyjne
· Top 10
· Archiwum
· Kontakt
· Szukaj

Sponsorzy

Konkursy
opis

Aktualności w biolog.pl
·Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów
·Geny a dieta
·Komu pomaga kawa?
·Osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku
·Wzrost temperatur na świecie i coraz wyższe stężenia dwutlenku węgla hamują wzrost koralowców
·Regularnie przyjmowane suplementy witamin i minerałów mogą obniżyć ryzyko raka jelita grubego
·Naukowcy odkryli nowy gatunek mszycy
·Fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota
·Wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce
·Co może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej?

przeczytaj więcej...

Korepetycje

Dodaj własne ogłoszenie w portalu " korepetycje".
(Największa polska baza korepetytorów)


Reklama

  
Alkohole jedno- i wielowodorotlenowe




Katarzyna Więcławik


SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII

(Lekcja zrealizowana metodą projektu, przeznaczona dla uczniów szkoły średniej)

Opracowała: mgr Katarzyna Więcławik

 

TEMAT LEKCJI : Alkohole jedno- i wielowodorotlenowe.

2 godz. lekcyjne

 

Cele ogólne:

1.      Przygotowanie ucznia do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji  i materiałów dotyczących alkoholi.

2.      Kształcenie umiejętności sporządzania graficznej prezentacji wyników.

3.      Kształcenie umiejętności posługiwania się techniką komputerową.

4.      Kształcenie umiejętności sporządzania notatek, raportów, ankiet i przeprowadzania wywiadów.

5.      Kształcenie umiejętności krytycznej oceny i analizy zebranych informacji.

 

 

Cele operacyjne:

W zakresie umiejętności:

Uczeń:

    rozwija swoje zainteresowania w zakresie wiedzy biologicznej i chemicznej,

    zbiera i opracowuje zdobyte informacje (dotyczące właściwości, otrzymywania i wykorzystania alkoholi),

    przedstawia je w postaci graficznej,

    przeprowadza eksperymenty,

    dokonuje analizy wyników badań,

    opracowuje ankiety, formułuje wnioski,

    ocenia skutki stosowania alkoholi,

    publicznie prezentuje wyniki swojej pracy.

 

 

 

 

W zakresie wychowania:

Uczeń:

    rozwija swoją samodzielność,

    jest odpowiedzialny za podjętą i wykonaną pracę,

    poznaje siebie i kieruje rozwojem swojej osobowości,

    potrafi podejmować decyzje w grupie, rozwiązywać konflikty, wyrażać własne opinie i słuchać opinii innych,

    poznaje informacje dotyczące społecznych skutków spożywania alkoholu etylowego.

 

 

Metoda

  • aktywizująca – projekt

 

 

 

Materiały, środki dydaktyczne

  • materiały pozyskane przez uczniów (źródła: internet, podręczniki, czasopisma)
  • arkusze papieru,
  • kolorowe pisaki,
  • kontrakty (dla 4 grup) – załącznik nr 1
  • karty oceny projektu (dla 4 grup) – załącznik nr 2
  • karty ewaluacji zajęć – załącznik nr 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg lekcji

Trzy tygodnie przed planowaną lekcją uczniowie zostali poproszeni o podział na 4 grupy. Poszczególnym grupom przydzielono tematy do realizacji, sporządzono kontrakty (załącznik nr 1). W ustalonych terminach uczniowie zgłaszali się na konsultacje dotyczące zebranych materiałów. Korzystali także z pomocy nauczyciela biologii

 

Lekcja 1.

1.Przywitanie klasy .

2.Sprawdzenie listy obecności .

3.Część nawiązująca :

 

-podanie tematu lekcji,

-omówienie zasad przygotowywania prezentacji i sporządzania plakatu,

-podział na grupy (zgodnie z ustaleniami zawartymi w kontraktach),

 

4.Część właściwa :

-praca w grupach,

-konsultacje z nauczycielem dotyczące strony merytorycznej prezentacji i szaty graficznej plakatu,

-wykonanie plakatu,

-poprawianie ewentualnych błędów,

-wybór lidera grupy.

5.Część podsumowująca :

-wskazówki dotyczące techniki prezentowania prac,

6.Zadanie domowe:

-polecenie przygotowania się do prezentacji wykonanych na lekcji projektów.

 

Lekcja 2.

1.Przywitanie klasy .

2.Sprawdzenie listy obecności .

3.Część nawiązująca :

-podanie tematu lekcji,

4.Część właściwa :

-prezentacja przez liderów grup przygotowanych projektów,

-omówienie wad i zalet każdej prezentacji,

-wypełnienie kart oceny projektu (załącznik nr 2), wystawienie oceny.

5.Część podsumowująca :

-podsumowanie prac przygotowanych przez uczniów,

-wypełnienie przez uczniów karty ewaluacji zajęć (załącznik nr 3).

6.Zadanie domowe:

Omów skład chemiczny i zastosowanie kilku wybranych przez Ciebie artykułów wyprodukowanych na bazie dowolnego alkoholu. Do opracowania dołącz etykiety z opakowań omawianych produktów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 KONTRAKT                                                  załącznik nr1

 

Kontrakt na wykonanie projektu grupowego na lekcje chemii, zawarty między nauczycielem          ……………………………………….  a uczniami klasy ………………...

 


 

Grupa I

………………………

………………………

………………………

………………………

……………………....

………………………

Tytuł projektu: Alkohol metylowy

Data rozpoczęcia: ………………

Data zakończenia: ………………

Terminy konsultacji:

1.    ……………………                                    

2.    ……………………

Wymagania wstępne:

I etap: przygotowanie materiałów dotyczących alkoholu metylowego ( w własnym zakresie; materiały podlegają konsultacji z nauczycielem chemii; zaleca się konsultacje z nauczycielem biologii);

II etap: opracowanie zarysu plakatu (termin:………………).

Cele:

Zapoznanie się z informacjami dotyczącymi metanolu z uwzględnieniem metod otrzymywania, zastosowania i działania na organizm człowieka.

Zakres projektu:

Wzór sumaryczny, strukturalny i otrzymywanie metanolu (metody laboratoryjne i przemysłowe), zastosowanie metanolu, działanie na organizm człowieka (z uwzględnieniem zależności między spożytą dawką i tego konsekwencjami).

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

KONTRAKT

 

Kontrakt na wykonanie projektu grupowego na lekcje chemii, zawarty między nauczycielem          …………………………………….. a uczniami klasy ………………...


 

 

 


 

Grupa II

………………………

………………………

………………………

………………………

……………………....

………………………

Tytuł projektu: Alkohol etylowy

Data rozpoczęcia: ………………

Data zakończenia: ………………

Terminy konsultacji:

1.    ……………….                                           

2.    ……………….

Wymagania wstępne:

I etap: przygotowanie materiałów dotyczących alkoholu etylowego ( w własnym zakresie, materiały podlegają konsultacji z nauczycielem chemii, zalecam konsultacje z nauczycielem biologii);

II etap: opracowanie zarysu plakatu (termin: …………….).

Cele:

Zapoznanie się z informacjami dotyczącymi etanolu z uwzględnieniem metod otrzymywania, zastosowania i działania na organizm człowieka.

Zakres projektu:

Wzór sumaryczny, strukturalny i otrzymywanie etanolu (metody laboratoryjne i przemysłowe), zastosowanie etanolu (z uwzględnieniem nazw art. handlowych wyprodukowanych na bazie etanolu), działanie na organizm człowieka (z uwzględnieniem zależności między spożytą dawką i tego konsekwencjami).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTRAKT

 

Kontrakt na wykonanie projektu grupowego na lekcje chemii, zawarty między nauczycielem   ……………………………………. a uczniami klasy ………………...


 

 


 

Grupa III

………………………

………………………

………………………

………………………

……………………....

………………………

Tytuł projektu: Glikol etylenowy.

Data rozpoczęcia: …………………..

Data zakończenia: ………………….

Terminy konsultacji:

1.    …………………                                        

2.    …………………

Wymagania wstępne:

I etap: przygotowanie materiałów dotyczących glikolu (w własnym zakresie, materiały podlegają konsultacji z nauczycielem chemii);

II etap: opracowanie zarysu plakatu (termin: ………………..).

Cele:

Zapoznanie się z informacjami dotyczącymi glikolu z uwzględnieniem metod otrzymywania, zastosowania i działania na organizm człowieka.

Zakres projektu:

Wzór sumaryczny, strukturalny i otrzymywanie glikolu etylenowego, zastosowanie glikolu (z uwzględnieniem nazw art. handlowych wyprodukowanych na bazie glikolu), działanie na organizm człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTRAKT

 

Kontrakt na wykonanie projektu grupowego na lekcje chemii, zawarty między nauczycielem 

 ……………………………………. a uczniami klasy ………………...       

Grupa IV

………………………

………………………

………………………

………………………

……………………....

………………………

Tytuł projektu: Gliceryna

Data rozpoczęcia: …………………

Data zakończenia: ………………...

Terminy konsultacji:

1.    ………………..                                          

2.    ………………..

Wymagania wstępne:

I etap: przygotowanie materiałów dotyczących gliceryny (w własnym zakresie, materiały podlegają konsultacji z nauczycielem chemii);

II etap: opracowanie zarysu plakatu (termin ……………..).

Cele:

Zapoznanie się z informacjami dotyczącymi gliceryny z uwzględnieniem metod otrzymywania, zastosowania (w przemyśle kosmetycznym i spożywczym).

Zakres projektu:

Wzór sumaryczny, strukturalny i otrzymywanie gliceryny, zastosowanie gliceryny w przemyśle spożywczym i kosmetycznym (z uwzględnieniem nazw art. handlowych wyprodukowanych na bazie gliceryny), działanie na organizm człowieka.


 
 

 

                                         ARKUSZ OCENY PROJEKTU                   załącznik nr2

 

Grupa: I

Temat projektu: Alkohol metylowy

 

Etap realizacji projektu

Umiejętności

Maksymalna liczba punktów

Uzyskana liczba punktów

Konstrukcja projektu

m    Innowacyjność

m    Strona graficzna

10

5

 

 

Wartość merytoryczna pracy

m    Wypełnianie obowiązku konsultacji z nauczycielem

m    Integracja różnych dziedzin wiedzy

m    Selekcja informacji i jej prawidłowe wykorzystanie

m    Pomysł rozwiązania problemu

5

 

5

 

10

 

10

 

 

Prezentacja

m    Atrakcyjność wystąpienia

m    Zaangażowanie zespołu w prezentację

m    Konstrukcja prezentacji

m    Wizualizacja

m    Plakat reklamujący projekt

5


5

5

5

5

 

Łącznie

 

70

 

 

 

 

Skala ocen:

 

Liczba punktów

Ocena

70

celująca

60-69

bardzo dobra

50-68

dobra

36-49

dostateczna

29-35

dopuszczająca

0-28

niedostateczna

 

 

 

Uzyskana przez grupę ocena:…………………………….

 

 

 

 

ARKUSZ OCENY PROJEKTU

Grupa: II

Temat projektu: Alkohol etylowy

 

Etap realizacji projektu

Umiejętności

Maksymalna liczba punktów

Uzyskana liczba punktów

Konstrukcja projektu

m    Innowacyjność

m    Strona graficzna

10

5

 

 

Wartość merytoryczna pracy

m    Wypełnianie obowiązku konsultacji z nauczycielem

m    Integracja różnych dziedzin wiedzy

m    Selekcja informacji i jej prawidłowe wykorzystanie

m    Pomysł rozwiązania problemu

5

 

5

 

10

 

10

 

 

Prezentacja

m    Atrakcyjność wystąpienia

m    Zaangażowanie zespołu w prezentację

m    Konstrukcja prezentacji

m    Wizualizacja

m    Plakat reklamujący projekt

5


5

5

5

5

 

Łącznie

 

70

 

 

 

 

Skala ocen:

 

Liczba punktów

Ocena

70

celująca

60-69

bardzo dobra

50-68

dobra

36-49

dostateczna

29-35

dopuszczająca

0-28

niedostateczna

 

 

 

Uzyskana przez grupę ocena:…&#82









(6967 odsłon)



Copyright © Kajet.pl & Biolog.pl
wykorzystano darmowe oprogramowanie PHP-Nuke GPL