Nasze serwisy: EduAlert, Studia, Biolog.pl, GMO    Google

 Stwórz kontoStrona główna | Publikacje | Aktualności | Top 10  

Menu
· Strona główna
· Publikacje
· Aktualności
· Programy edukacyjne
· Top 10
· Archiwum
· Kontakt
· Szukaj

Sponsorzy

Konkursy
opis

Aktualności w biolog.pl
·Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów
·Geny a dieta
·Komu pomaga kawa?
·Osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku
·Wzrost temperatur na świecie i coraz wyższe stężenia dwutlenku węgla hamują wzrost koralowców
·Regularnie przyjmowane suplementy witamin i minerałów mogą obniżyć ryzyko raka jelita grubego
·Naukowcy odkryli nowy gatunek mszycy
·Fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota
·Wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce
·Co może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej?

przeczytaj więcej...

Korepetycje

Dodaj własne ogłoszenie w portalu " korepetycje".
(Największa polska baza korepetytorów)


Reklama

  
Konspekt zajęć w klasie II W świątecznym nastroju. Piszemy świąteczne życzenia




Joanna Ślęzak


KONSPEKT ZAJĘĆ W KLASIE II

 

 

 

OŚRODEK TEMATYCZNY: W świątecznym nastroju.

 

TEMAT DNIA: Piszemy świąteczne życzenia.

 

CELE OPERACYJNE:

 

       Uczeń:

Þ    Formułuje życzenia z okazji świąt.

Þ    Różnicuje treść i formę życzeń ze względu na wiek osoby i stopień zażyłości.

Þ    Stosuje wielką literę w pisowni nazw świąt oraz w pisowni zwrotów grzecznościowych.

Þ    Zna zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Þ    Zapisuje krótki tekst w postaci życzeń.

Þ    Dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

Þ    Zgodnie współdziała w grupie.

 

METODY:

ü      Słowne

ü      Problemowe

ü      Praktycznego działania

 

         FORMY:

·         Praca indywidualna jednolita

·         Praca indywidualna zróżnicowana

·         Praca zbiorowa jednolita

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz pt. „Wieczór wigilijny”, karta pracy –        dodawanie  i odejmowanie w zakresie 100 i rozsypaną sylabową, koszyczek z orzechami, kartki z pytaniami dotyczącymi świątecznych zwyczajów, kaseta z kolędami, karty świąteczne wykonane przez dzieci, karty pracy indywidualnej, materiał słownikowy.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji – karta matematyczna – rozsypanka (zał.1)

a)      obliczanie sum i różnic

b)      uporządkowanie sylab

c)      odczytanie hasła

 

                               ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

 

  1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat nadchodzących świąt i zwyczajów panujących w ich domach rodzinnych.

 

  1. Wysłuchanie wiersza „Wieczór wigilijny”.

 

  1. Omówienie treści wiersza.

 

  1. Wspólne odśpiewanie wybranej przez dzieci kolędy.

 

  1. Część integracyjna – dzieci dostają orzechy. Każdy, wrzucając orzech do „koszyczka życzeń”, mówi, czego życzyłby z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

  1. Próba odpowiedzenia na pytanie:

 

- Co zrobić , jeśli nie wszyscy, którym chcielibyśmy złożyć życzenia są blisko?

a) SMS- y

b) telefony

c) e – maile

d) kartki z życzeniami

 

  1. Zapoznanie dzieci z historią wysyłania kart świątecznych.

Autorem pomysłu wysyłania kartek był Anglik John Horsley, który w 1846 roku zaprojektował pierwszą kartkę. Wyprodukowano ich wówczas zaledwie 50.

 

  1. Przypięcie na tablicy materiału słownikowego pomocnego przy redagowaniu życzeń.

 

  1. Omówienie i przypomnienie zasad pisowni nazw świąt i zwrotów grzecznościowych.

 

  1. Indywidualne redagowanie i zapisywanie życzeń świątecznych na kartach pracy ( zał.2):

 

- I poziom – uczniowie samodzielnie redagują życzenia

- II poziom – uczniowie wypełniają treść życzeń  ( tekst z lukami )

- III poziom – uczniowie wypełniają tekst z lukami , mając podane wyrazy pomocnicze

 

  1. Odczytanie i korekta błędów.

 

  1. Przepisanie życzeń na samodzielnie wykonanych kartach świątecznych.

 

  1. Konkurs – Czy znam zwyczaje Bożego Narodzenia?

Uczniowie losują kartki z pytaniami dotyczącymi świątecznych zwyczajów. Za prawidłową odpowiedź otrzymują w nagrodę orzeszek ( zał.3 ).

 

  1. Omówienie lekcji  i ocena aktywności uczniów.

………………………………………………………………………………….

 

 

ZAŁĄCZNIK 1

 

 

20+37=

 

CZE

100-40=

 

TE

63+6=

 

ŻY

79-7=

 

ŚWIĄ

42+5=

 

NIA

58-4=

 

CZNE

 

 

 

 

 

72

 

60

54

69

57

47

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK 2.  (II poziom)

 

 

                                                                Czeladź, dnia …………………………

 

                          Kochan…    ………………………………….!

 

Z okazji świąt ……………………        …………………………………….

 

         życzę ……  dużo …………………., ……………………….,

 

…………………………, mnóstwa prezentów pod ……………………….

 

oraz pomyślności w Nowym Roku.

 

 

 

                                                               ………………………………………….

 

 

 

( III poziom)

 

                                                                    Czeladź, dnia …………………………..

 

 

 

                         Kochan …     …………………………………………!

 

Z okazji świąt ………………………..   ……………………………….

 

 życzę Ci dużo …………………………, ……………………………..,

 

pięknych prezentów pod …………………………… oraz sukcesów

 

w Nowym Roku. 

 

                                                 ………………………………………

 

 

 

Wyrazy pomocnicze:

 

zdrowia, choinką, Bożego Narodzenia, radości

 

 

……………………………………………………………………………………

ZAŁACZNIK 3

 

1.Sianko położone dzisiaj na stole wigilijnym pod obrusem  pod obrusem symbolizuje:

a. ubóstwo stajenki betlejemskiej

b. dobrobyt

c. pamięć o zmarłych

 

2.W Wigilię zakaz jakiejkolwiek pracy obowiązywał:

a. cały wigilijny dzień

b. przed zachodem słońca

c. po zachodzie słońca

 

3.Jezus urodził się w:

a. Nazarecie

b. Betlejem

c. Jerozolimie

 

4.Święta Bożego Narodzenia obchodzimy na pamiątkę:

a. narodzenia boga-człowieka

b. narodzenia boga- słońca

c. narodzenia bogini urodzaju

 

5.Święta Bożego Narodzenia obchodzimy:

a. zawsze w różnych terminach

b. zawsze 24 grudnia

c. zawsze 25 grudnia

 

6.W domu wigilijnym nie wolno było:

a. niczego i nikomu pożyczać

b. polować na zwierzynę

c. piec chleba

7.Dawniej do wieczerzy wigilijnej zasiadano:

a. jak kto chciał

b. od najmłodszego do najstarszego

c. od najstarszego do najmłodszego

 

8. Staropolska nazwa świąt Bożego Narodzenia to:

a. Narodzenie Pańskie

b. Boże Święta

c. Gody

 

9.Siedzibę świętego Mikołaja Finowie zbudowali w miejscowości:

a. Rovaniemi

b. Lahti

c. Turku

 

10.W Wigilię Bożego Narodzenia imieniny obchodzą:

a. Mikołaj i Wiktor

b. Adam i Ewa

c. Szczepan i Dionizy

 

11.Dawniej wierzono, że w noc wigilijną woda w strumieniach i rzekach zamienia się w :

a. odmładzający napój

b. orzeźwiający napój

c. wino, miód lub płynne złoto

 

12.Prezenty w Polsce roznosi:

a. tylko święty Mikołaj

b. święty Mikołaj, Dzieciątko Jezus

c. Dziadek Mróz

 

13.Święty Mikołaj był:

a. biskupem Konstantynopola

b. biskupem miasta Miry w Azji Mniejszej

c. biskupem Rzymu

 

14.Ile lat mają bombki?

a. 80

b. 150

c. 200

 

15.Choinka, jako przystrojone drzewko „przyszła” do nas:

a. około 150 lat temu z Niemiec

b. około 200 lat temu z USA

c. około 300 lat temu z Francji

16.Przygotowując dzisiaj wolne miejsce przy stole myślimy o :

a. przygodnym wędrowcu lub bliskiej osobie, której już nie ma wśród żywych

b. przyszłym nowo narodzonym członku rodziny

c. koleżance z klasy

 

17.Dalszy ciąg kolędy „Gdy śliczna panna syna kołysała…” brzmi:

a. …z wielkim weselem tak jemu śpiewała…

b. …z wielką radością tak jemu śpiewała…

c. …z wielką miłością tak jemu śpiewała…

 

18.Święty Mikołaj mieszka obecnie:

a. w Azji Mniejszej

b. we Włoszech

c. w Laponii

 

19.”Wilijki” lub „światy” to:

a. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowych i białych opłatków

b. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowej krepiny

c. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowych bombek

 

20.Tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych zawdzięczamy:

a. świętemu Florianowi

b. świętemu Franciszkowi z Asyżu

c. świętemu Krzysztofowi

 

21.Podłaźniczka to:

a. stara polska kolęda

b. potrawa wigilijna znana w Polsce środkowej

c. wierzchołek świerku ozdobiony orzechami, jabłkami i ozdobami z opłatków – wieszany nad stołem wigilijnym w dawnej Polsce

 

22. Jasełka to:

a. widowisko o zmartwychwstaniu

b. widowisko o Bożym Narodzeniu

c. widowisko o Męce Pańskiej

 

23.W Wigilię wierzono, że:

a. jaki dzień cały, taki cały miesiąc

b. jaki dzień cały, taki cały rok

c. jaki dzień cały, taki cały żywot

 

24.Msza kościelna o północy w Wigilię Bożego Narodzenia to:

a. Jutrznia

b. Rezurekcja

c. Pasterka

 

25.Co truchleje w kolędzie „Bóg się rodzi”?

a. noc

b. nos

c. moc

 

26.W Wigilię Bożego Narodzenia obwiązywano słomianymi powrósłami owocowe drzewa po to, by:

a. nie zmarzły

b. dobrze rodziły

c. odpędzały uroki

 

27.Najpopularniejsza kolęda świata to:

a. „Bóg się rodzi”

b. „Przybieżeli do Betlejem”

c. „Cicha noc”

 

28.Zgodnie z tradycją potrawy wigilijne powinny być:

a. postne

b. mięsne

c. rybne

 

 

 

 

 

 

                                                                 Materiał opracowała Joanna Ślęzak

                                                                   nauczyciel kształcenia zintegrowanego SP7 w Czeladzi

 

 









(5686 odsłon)



Copyright © Kajet.pl & Biolog.pl
wykorzystano darmowe oprogramowanie PHP-Nuke GPL