Danuta Hartman
Scenariusz - klasa V
Dział programu: Krajobrazy nizin.
Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze i
przekształcone swojej miejscowości ( wycieczka rowerowa).
Cele operacyjne:
Po lekcji uczeń:
·
wymienia elementy krajobrazu
naturalnego i przekształconego;
·
potrafi dokonać obserwacji i opisu
przyrody;
·
umie posługiwać się kompasem;
·
potrafi zorientować mapę;
·
mierzy obwód drzewa i określa jego
wiek ;
·
potrafi dostrzec potrzebę ochrony
przyrody i walorów swojego regionu.
Metody:
badawcza, obserwacja bezpośrednia.
Formy pracy:
grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
mapa z trasą wycieczki, karty pracy, przybory do pisania i rysowania, kompas,
metr krawiecki.
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca:
1. Przedstawienie uczniom celów zajęć terenowych
i materiałów dotyczących przebiegu trasy.
2. Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego
poruszania się rowerami po mieście i poza terenem szkoły.
3. Podział uczniów na grupy odliczając w szeregu
do 4.
4. Rozdanie kart pracy i wyjazd w teren.
II. Faza realizacji:
Stanowisko nr 1.
Teren przed szkołą.
1. Orientowanie mapy w grupach z wykorzystaniem
kompasu.
2. Ustalenie elementów krajobrazu przed szkołą.
Uczniowie wymieniają i zapisują wszystkie skojarzenia wiążące się ze słowem
krajobraz na podstawie obserwacji terenu przed szkołą.
Zadanie nr 1 i 2.
3. Klasa udaje się w kierunku ul. Szkolnej na
której rośnie lipa szerokolistna
o pierśnicy 350 cm i wysokości 18 m.
Stanowisko nr 2.
Drzewo pomnikowe.
4. Uczniowie zaznaczają miejsce przystankowe na
mapie oraz fragment przebytej trasy.
5. Mierzą obwód lipy szerokolistnej oraz
obliczają średnią wieku drzewa.
Zadanie nr 4.
Stanowisko nr 3.
Rynek miasta.
6. Przejazd do skrzyżowania ulic: Żeromskiego i
3 Maja. Uczniowie zaznaczają na mapie fragment przebytej trasy.
7.Obserwują ulice. Zwracają uwagę na charakter
zabudowy. Oceniają wygląd ulic. Wypowiadają się na temat krajobrazu
przekształconego przez człowieka.
Zadanie nr 5.
Stanowisko nr 4.
Kościół NSPJ.
8. Uczniowie kierują się w stronę Placu Wojska,
przy którym znajduje się neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na
podstawie obserwacji opisują cechy architektury neogotyckiej.
Zadanie nr 6.
Stanowisko nr 5.
Park miejski.
9. Przejazd ul. Sienkiewicza do parku
miejskiego. Uczniowie na podstawie obserwacji wypisują rozpoznane drzewa, krzewy
i ptaki występujące w parku.
10. Zaznaczają na mapie stanowisko oraz przebytą
trasę.
Zadanie nr 7.
11. Powrót do szkoły.
III. Faza podsumowująca:
1. Spotkanie w pracowni szkolnej. Odczytanie
wypełnionych kart pracy.
2. Ewaluacja zajęć terenowych:
- Czy podobała ci się tematyka zajęć?
- Czy zrozumiałeś treści poleceń?
- Jak określasz stopień trudności zadań (określ
w skali od 1 do 6)?
- Czego się nauczyłeś podczas zajęć?
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA