Lidia Słodkiewicz
Scenariusz quizu zdrowotnego pod hasłem
,, Ruch jest zdrowy i dla ciała i
dla głowy”.
Temat
kompleksowy: Dbam o swoje zdrowie
Hasło przewodnie ,,Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy”
Scenariusz spotkanie dzieci z grup: III, IV, V oraz dzieci z Przedszkola Nr
32z Konina.
CELE OPERACYJNE: Dziecko po zajęciach potrafi:
- dbać o higienę ciała, posługiwać się pojęciami
"higiena", "higiena osobista",
- wymienia czynności związane z higiena osobistą,
- rozróżnia i nazywa przybory higieniczne i zna ich
przeznaczenie,
- potrafi dbać o swoje zdrowie,
- rozumie rolę ruchu w życiu człowieka,
- wie, na czym polega zdrowe odżywianie,
- zna niektóre witaminy i wie, gdzie je można
znaleźć,
- przeprowadzić wywiad z pielęgniarką,
- wie, na czym polega praca pielęgniarki,
- odgrywać różne scenki identyfikujące się z grana
postacią,
- układać zdania z rozsypanki wyrazowej,
- być odpowiedzialnym za efekt działań artystycznych
własnego zespołu,
- zżyć się z młodszą grupą dzieci,
METODY: pokazu i obserwacji, drama - inscenizacja, wywiad
rozmowa,
FORMY: indywidualna, grupowa , zbiorowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, kostiumy, kaseta
magnetofonowa, nagrody (dyplomy , cukierki)
PRZEBIEG QUIZU
- Powitanie zaproszonych gości (dyrektora,
nauczycieli, pielęgniarki szkolnej, przedszkolaków).
2.
Wspólna zabawa integracyjna do muzyki ,, Przyjaciel”.
Dzieci podskakują do muzyki na przerwę wszyscy klaszczą w rytm, na kolejną
przerwę wykrzykują przewodnie hasło: ,, Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla
głowy”.
- Zapoznanie z przebiegiem spotkania i wprowadzenie
do tematu zajęć. Umieszczenie hasła na tablicy ,, Ruch jest zdrowy i
dla ciała i dla głowy” . Rozmowa z dziećmi na temat hasła. Czy rzeczywiście
ruch jest zdrowy? Co powoduje ruch, na co wpływa?
- ,,Gimnastyka grupowa”- dziecko z każdej grupy
pokazuje ćwiczenie i wszyscy wykonują to ćwiczenie. ( zabawa przy
muzyce dyskotekowej)
- Przedstawienie wiersza "Kotek brudasek" –
Dzieci występują w roli Kotka, Mamy i Taty ( dzieci z grupy IV ,,
Biedronki” )
"Kotek
Brudasek"
Kotek: Woda mi zbrzydła,
dość mam już szczotki,
wstręt mam do mydła!
Mama: Ten kotek wszystkie z nas
soki wyssie!
Od dwóch tygodni już się
nie myje, czarne ma
ręce, nogi i szyję.
Tata: Łepek ma brudny od ucha do
ucha.
Czy ktoś takiego widział smolucha?
Poradźcie dzieci, pomóżcie ludzie,
przecież nie można żyć w takim brudzie!
- Nawiązanie rozmowy z widownią - przedszkolakami
celem uzyskania odpowiedzi na dwa pytania związane z higieną ciała:
- Co trzeba zrobić z kotkiem?
- Jakie przybory higieniczne pomogą kotkowi
doprowadzić się do porządku?
- Jak należy się właściwie myć?
- Wszyscy
śpiewamy piosenkę pt ,, Mydło wszystko umyje”.
7.
,,Czarodziejski worek” - dzieci
losują z worka przedmioty, próbują odgadnąć do czego służą?)
8.
Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej: Oto
zestaw pytań :
1.
Na czym polega pani praca?
2.
Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się dzieci do gabinetu?
3.
Jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie?
4.
Co to jest higiena osobista?
5.
Jak należy dbać o higienę osobistą?
6.
Co trzeba robić, żeby być zdrowymi silnym człowiekiem?
7.
Jakimi cechami powinna mieć pielęgniarka?
8.
Czy ten zawód wykonują również mężczyźni?
9.
Zabawa tematyczna ,,Kotki- czyścioszki”. Wybrane przedszkolaki z
poszczególnych grup przebrane za koty sprawdzają czystość wszystkich grup
przedszkolnych i wręczają Dyplomy czyścioszków.
10.
Jak należy się odżywiać ?
–rozmowa z dziećmi . Co to jest zdrowa żywność?
11.
Dzieci z każdej grupy otrzymują
plansze z różnymi rodzajami żywności–
odpowiadają na pytanie: Czy to jest zdrowe czy nie?
12.
Gdzie znajdują się witaminy ?-
kolorowanie kart pracy ,, owoce, warzywa” – po osobie z każdej grupy.
13.
Inscenizacja
ruchowa wszystkich zgromadzonych osób.
Ręce w górę
wyciągamy,
dookoła się obracamy,
lewą nóżką tupnę raz
i do tego klasnę wraz.
Prawą nóżką tupnę raz
i do tego klasnę wraz.
Ręce w górę, ręce w bok,
niski przysiad, równy krok.
Marsz dookoła, gra muzyka
i skończona gimnastyka
14.
Podsumowanie
wiadomości- Drzewo- Dzieci otrzymują
karteczki w kształcie liści , rysują na nich to, co wpływa na zdrowie ,
przyklejają na drzewo.
Pożegnanie zaproszonych gości – dzieci - kotki częstują przedszkolaków
cukierkami
(Co podobało się najbardziej? Co podobało
się najmniej?)
15. Na zakończenie wspólna zabawa ruchowa do rymowanki dziecięcej
"Moja Julijanko".
Moja Julijanko
klęknij na kolanko,
podeprzyj się w boczki,
złap się za warkoczki!
Umyj się,
uczesz się
i wybieraj
kogo chcesz
Opracowanie
Lidia Słodkiewicz
nauczycielka Przedszkola Nr 10
z oddziałami integracyjnymi
,,Leszczynowa Górka”
w Koninie