Krystyna Wachnicka
Krystyna Wachnicka
Publiczna Szkoła Podstawowa w
Lipnicy
KONSPEKT LEKCJI BIBLIOTECZNEJ - KLASA III
TEMAT: ŚWIAT BAŚNI ANDERSENA
Lekcję należy przeprowadzić po wcześniejszym opracowaniu
baśni na zajęciach z nauczania zintegrowanego.
CELE GŁÓWNE:
-rozwój zainteresowań czytelniczych poprzez popularyzację
twórczości H.Ch.Andersena,
-kształtowanie właściwych postaw moralnych na podstawie
treści przeczytanych baśni.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:
-wymienia najważniejsze cechy baśni,
-wymienia tytuły baśni,
-nazywa postacie występujące w danej baśni,
-zna treść baśni,
-potrafi znaleźć odpowiedni fragment baśni,
-wypowiada się na temat swoich zainteresowań czytelniczych,
-potrafi korzystać z encyklopedii multimedialnej i
słowników.
FORMY PRACY:
praca indywidualna, grupowa i zbiorowa.
METODY PRACY:
podające, oglądowe, aktywizujące i oparte na działaniu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wystawa książek H.Ch. Andersena, słowniki, leksykony,
encyklopedia multimedialna, taśma magnetofonowa z nagraniami fragmentów baśni
oraz piosenką Świat baśni Andersena, mapa Europy, karteczki z zadaniami dla
poszczególnych grup.
PRZEBIEG
LEKCJI:
1. Wysłuchanie piosenki Świat Baśni Andersena, celem
wprowadzenia do tematu lekcji.
Określenie tytułu i nazwiska autora baśni.
Gdy siedzisz sam, wśród czterech
ścian Tam z lodu świat północny wiatr
i smutek ci doskwiera,
wyrzeźbił dla swej pani,
rozmawiasz już od godzin
dwóch a mały Kay śni że to raj,
z ekranem
komputera. i bawi się klockami.
Posłuchać chciej piosenki
tej, Idź Gerdo, bo tam znajdziesz go,
a spełnisz swe
marzenia. i spełnisz swe marzenia.
Zapraszam cię by przenieść
się Zaproś i nas na jakiś czas
w świat baśni
Andersena. w świat baśni
Andersena.
La ,la ,la, la, la, la, la,
la, La, la, la, itd.
w świat baśni
Andersena.
słowa: Regina Safier-Radwanska
muzyka: Jerzy
Wasowski
2. Wyszukiwanie przez uczniów pracujących w grupach
informacji o życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych twórców baśni.
Wykorzystanie encyklopedii multimedialnej, słowników, leksykonów. Odczytywanie
wyszukanych informacji.
Andersen Hans Christian (1805–75), duński pisarz, twórca
nastrojowych baśni, które przyniosły mu międzynarodową sławę — publikował je
prawie przez 40 lat (1835–72). Autor m.in.: Królowej Śniegu, Słowika, Brzydkiego
kaczątka. Zdarzenia fantastyczne przeplatał realiami życia codziennego. Wiele
jego baśni ma charakter przypowieści, np. Nowe szaty cesarza, Świniopas.
3. Wskazanie na mapie fizycznej Europy, Danii – ojczyzny
Andersena.
4. Wyszukanie w encyklopedii hasła baśń i odczytanie jego
znaczenia.
5. Określanie cech baśni poprzez zaznaczanie zdań
prawdziwych [P] i fałszywych [F]:
-czas i miejsce zdarzeń jest dokładnie określone [ ],
-baśń napisana jest wierszem [ ],
-w baśni występują postacie realistyczne i fantastyczne [
],
-w baśniach dobro zwycięża zło [ ],
6. Odczytywanie tytułów baśni zgromadzonych na
przygotowanej wystawce książek H.Ch.Andersena.
7. Wysłuchanie z taśmy magnetofonowej nagrania fragmentów
baśni i odgadywanie ich tytułów.
..I przytulił się mocno do Gerdy ,a ona śmiała się i
płakała z radości; było to takie pięknie,
że nawet kawałki lodu zaczęły tańczyć z
radości.... [ Królowa Śniegu ]
...Potem wzięła dwadzieścia materaców, ułożyła je na grochu
,a na materacach jeszcze dwadzieścia puchowych
pierzyn...
[O księżniczce na ziarnku grochu ]
...A był to dziwny kufer ,kiedy nacisnęło się jego zamek
potrafił latać...
[Latający kufer ]
...-Ach , dzięki ci Boże! –westchnęło kaczątko.- Jestem
takie brzydkie ,że nawet psy nie raczą mnie ugryźć. I potem leżało spokojnie
mimo że śrut gwizdał nad sitowiem, a wystrzał grzmiał po
wystrzale...
[ Brzydkie Kaczątko ]
8. Sprawdzanie znajomości treści baśni – praca w grupach:
Grupa I
W jakich utworach ważną rolę odgrywają następujące
przedmioty? Połącz strzałką nazwy przedmiotów z tytułami baśni.
zapałki Królowa
Śniegu
sanie Dziewczynka z
zapałkami
pokrzywy Słowik
jajo Dzikie łabędzie
tulipany Brzydkie kaczątko
sztuczny słowik Calineczka
Grupa II
W jakich baśniach występują te ptaszki? Połącz strzałką
nazwy ptaków z tytułami baśni.
słowik Brzydkie kaczątko
kaczka
jaskółka Calineczka
kura
łabędź Słowik
wrona
Królowa Śniegu
Grupa
III
Wymień po kolei wszystkich narzeczonych Calineczki.
Grupa
IV
Przeskakując zawsze o taką samą liczbę kratek ułóż hasło.
|
PIĘ |
SE |
AN |
BAŚ |
KNE |
NA |
DER |
NIE |
SĄ |
[ Piękne są baśnie Andersena ]
Grupa V
Która z postaci wypowiedziała następujące słowa?
Ja zawsze śpię z nożem...........................
Podaruję ci cały świat, a na dodatek parę
łyżew...................................
Żegnaj jasne słońce!.................................
9. Odpowiedzi na pytania dotyczące treści przeczytanych
baśni. Czytanie fragmentów baśni, które zawierają odpowiedzi na poniższe
pytania.
Jakie zwierzęta spotkało brzydkie kaczątko w chacie starej
kobiety?
Dlaczego czarownica nie chciała srebra i złota tylko
krzesiwo?
Wymień przedmioty które Świniopas sprzedał królewnie za
całusy?
Dlaczego Kay zmienił się w niegrzecznego chłopca?
W jaki sposób Calineczka pozbyła się narzeczonego –
chrabąszcza?
Kto znał prawdziwego słowika i pomógł go odnaleźć?
10. Zabawa pt. Bohater baśni.
Jeden z uczniów próbuje wcielić się w rolę postaci
przeczytanych baśni. Pozostali uczniowie zgadują:
tytuł baśni,
nazwę postaci odtwarzanej przez ucznia.
11. Indywidualne wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionej
baśni.
Dokończ zdanie napisane na tablicy.
Moją ulubioną baśnią H.Ch. Andersena
jest...............................................
ponieważ............................
12. Wspólne szukanie odpowiedzi na temat: Dlaczego dzieci
powinny słuchać i czytać baśnie?