Beata Kaczorowska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
opracowanie: Beata Kaczorowska, nauczyciel kształcenia zintegrowanego
Szkoła Podstawowa Nr 7 w Czeladzi
• Krąg tematyczny: W świecie lektur.
• Temat dnia: Poznajemy Antarktydę i jej mieszkańców.
• Cele operacyjne:
Uczeń
- przeczytał lekturę „Zaczarowana zagroda” i prowadzi rozmowę dotyczącą jej
treści;
- poznaje Antarktydę i zwierzęta-mieszkańców tego kontynentu, ich zwyczaje, tryb
i warunki życia;
- wie, gdzie znajduje się Antarktyda;
- wyszukuje w lekturze wybrane fragmenty i czyta je głośno;
- dobiera podpisy do ilustracji;
- układa i pisze zdania;
- dodaje i odejmuje w zakresie 100;
- układa zadania tekstowe do ilustracji i rozwiązuje je;
- wykorzystuje swoje wiadomości i umiejętności w grze towarzyskiej;
- tnie, modeluje, zagina karton wykonując zabawkę „Pingwiny kiwaczki”;
- zgodnie i twórczo pracuje w grupie;
- relaksuje się w czasie ćwiczeń i zabaw.
• Formy pracy: praca zbiorowa, grupowa, indywidualna.
• Metody: słowne, praktycznego działania, pokaz, zabawa.
• Pomoce i środki dydaktyczne: egzemplarze lektury „Zaczarowana zagroda”,
książki przyrodnicze,
atlasy zwierząt, zdjęcia, ilustracje, kartki z informacjami
o zwierzętach, rozsypani sylabowe z nazwami zwierząt, rozsypanka
wyrazowa i krzyżówka dla każdego ucznia, globus, odtwarzacz
i płyta CD, miarki krawieckie, kostki do gry, obręcze hula-hop,
duże arkusze papieru, papier kolorowy, gazety, mazaki, kredki,
kolorowa kreda, klej, nożyczki.
• Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca w temat zajęć – Co wiemy o Antarktydzie i jej
mieszkańcach po przeczytaniu lektury „Zaczarowana zagroda” ?
a) Wypowiedzi uczniów o Antarktydzie i zwierzętach tam żyjących.
b) Krótka opowieść nauczyciela o kontynencie.
c) Odszukanie i wskazanie na globusie Antarktydy.
d) Ułożenie na tablicy nazw zwierząt z rozsypanek sylabowych.
e) Prezentacja ilustracji zwierząt; wskazanie pingwinów-bohaterów lektury.
f) Samodzielne czytanie informacji „To warto wiedzieć…” /ZAŁĄCZNIK 1/
2. Wyszukanie w lekturze fragmentów opisujących Antarktydę ( głośne czytanie).
3. Uzupełnianie metryczki lektury:
a) Uzupełnianie zdań na tablicy /ZAŁĄCZNIK 2/
b) Ułożenie z rozsypanki wyrazowej odpowiedzi na pytanie Gdzie toczy się akcja
książki?
/ZAŁĄCZNIK 3/
4. Zabawa ruchowa „Pingwin” /ZAŁĄCZNIK 4/
5. Oglądanie albumów, książek o Antarktydzie:
a) Inspirowane ilustracjami wypowiedzi uczniów o krajobrazie i warunkach
klimatycznych Antarktydy; porównanie ich do krajobrazów i warunków życia w
Polsce.
b) Rozwiązanie krzyżówki /ZAŁĄCZNIK 5/
c) Opowiadanie nauczyciela o wyprawach badawczych na Antarktydę.
d) Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej; przepisanie zdania do zeszytu
/ZAŁĄCZNIK 6/
6. Wykonanie pingwinów z „Wycinanki” /ZAŁĄCZNIK 7/
a) Instrukcja i objaśnienia nauczyciela.
b) Samodzielna praca uczniów.
c) Omówienie i ocena prac.
7. Gra towarzyska „Wędrówka pingwinów do liczby 100” – praktyczny trening
dodawania w zakresie 100:
Każdy uczeń uczestniczący w grze, będzie swoim pingwinkiem zaznaczał drogę do
liczby 100;
każdy gracz rzuca dwiema kostkami, oblicza sumę wyrzuconych oczek, przesuwa
pingwina na miarce krawieckiej.
8. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych – obliczenia w zakresie 100 ( o
ile więcej? o ile mniej?
o tyle więcej, o tyle mniej ) :
Nauczyciel rozkłada na podłodze obręcze hula-hop, a uczniowie wkładają do nich
swoje pingwinki.
Jakie zadanie można ułożyć do tej „ilustracji” ?
O co możemy zapytać?
a) Podawanie różnych propozycji i analiza proponowanych treści.
b) Wybór jednej treści; wspólne rozwiązanie zadania na tablicy.
9. Zabawa ruchowa „Pingwiny na spacerze” ( wykorzystanie elementów Klanzy )
10. Poznajemy zwierzęta – mieszkańców Antarktydy, ich życie i zwyczaje:
a) Podział uczniów na 5 grup. Każdy zespół losuje karteczkę z nazwa zwierzęcia,
którego życie
i zwyczaje ma poznać ( PINGWIN, MEWA, SŁOŃ MORSKI, ALBATROS ).
b) Poszukiwanie informacji o wylosowanym mieszkańcu wśród kartek przygotowanych
przez
nauczyciela, w książkach i albumach.
c) Wykonanie plakatów przedstawiających poszczególnych mieszkańców zimnego
kontynentu;
rysowanie kilku osobników danego gatunku na dużym arkuszu szarego papieru i
naklejenie kartki z informacją.
d) Prezentacje plakatów.
e) Ocena współpracy w grupach; umieszczenie plakatów w klasowej galeryjce.
11. Omówienie pracy domowej:
a) Dla każdego ucznia: Pokoloruj otrzymany rysunek zgodnie z kodem liczbowym.
b) Dla ochotników: Jakie wydarzenie w „Zaczarowanej zagrodzie” było twoim
zdaniem najzabawniejsze lub najciekawsze? Zilustruj je i nadaj mu tytuł.
12. Informacja zwrotna – podsumowanie zajęć .
ZAŁĄCZNIK 1
„To warto wiedzieć”
Antarktyda jest lodowym kontynentem na biegunie południowym.
Panuje tu najsurowszy klimat na Ziemi. Wieją silne wiatry,
temperatura powietrza dochodzi do minus 70 stopni Celsjusza.
Żyją tu pingwiny, foki, mewy, słonie morskie i albatrosy.
Wiele państw ma na Antarktydzie swoje stacje naukowe.
ZAŁĄCZNIK 2
……………………………………………………………….. są autorami książki o pingwinie …………………………………….
i jego przygodach. Autorzy zatytułowali tą książkę „
………………………………………………………………………….” .
ZAŁĄCZNIK 3
Gdzie toczy się akcja książki? Odpowiedź ułóż z rozsypanki wyrazowej i zapisz
ją.
|
* toczy się *
Akcja * na stacji * profesora * imienia * naukowej *
* Dobrowolskiego * na Antarktydzie *
|
ZAŁĄCZNIK 4
O, jak przyjemnie i jak wesoło
w pingwina bawić się, się, się.
Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa,
do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.
ZAŁĄCZNIK 5
Hasła do krzyżówki:
1) Główny bohater lektury
2) Zakładano je pingwinom
3) Przezwisko ulubionego pingwinka
4) Imię młodego przyrodnika
5) Inna nazwa podróży pingwinów
6) Pora ucieczki pingwinów z zagrody
7) Materiał, z którego pingwiny budują gniazda
8) Odpływa na niej pingwin
Rozwiązanie: POLARNIK
ZAŁĄCZNIK 6
* Henryk * członkami * pierwszej
* zimowała * byli * Dobrowolski * na
* Arctowski * wyprawy * która
* i * Antoni * naukowej, * Antarktydzie.
Rozwiązanie: Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski byli członkami pierwszej
wyprawy naukowej, która zimowała na
Antarktydzie.
ZAŁĄCZNIK 7
W „Wycinance” każde dziecko ma do wycięcia całą rodzinę pingwinów(mama, tata i
synek pingwinek) ;
wycina, a potem zgina je na pół wzdłuż przerywanej linii, stawia na ławce,
popycha lekko każdego pingwina, aby ten zaczął się kołysać