Nasze serwisy: EduAlert, Studia, Biolog.pl, GMO    Google

 Stwórz kontoStrona główna | Publikacje | Aktualności | Top 10  

Menu
· Strona główna
· Publikacje
· Aktualności
· Programy edukacyjne
· Top 10
· Archiwum
· Kontakt
· Szukaj

Sponsorzy

Konkursy
opis

Aktualności w biolog.pl
·Zaśmiecenie wód Pacyfiku może wpłynąć na cały oceaniczny ekosystem
·Może chronić przed rakiem jelita grubego
·Działanie psiego mózgu
·Mogą korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu maluchów
·Migreny mogą być związane z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa
·Przetwarzanie emocji u ludzi prawo- i leworęcznych
·Wczesne nadejście wiosny oznacza dla nietoperzy...
·Związek koloru oczu z chorobami skóry
·Jedyne w Polsce azalie pontyjskie
·Skład kamienia nazębnego a dieta

przeczytaj więcej...

Korepetycje

Dodaj własne ogłoszenie w portalu " korepetycje".
(Największa polska baza korepetytorów)


Reklama

  
Wyszukiwanie informacji na określony temat w zbiorach biblioteki szkolnej - scenariusz lekcji otwartej




Małgorzata Szczepaniak


LEKCJA  OTWARTA

Na lekcję z „Edukacji czytelniczej i medialnej”  w klasie IV zaprosiłam nauczyciela kontraktowego, uczącego religii w naszej szkole. Koleżanka poprosiła mnie, abym zaprezentowała jej inne formy i metody pracy na lekcji religii, a tym samym pokazała możliwości współpracy z biblioteką na przyszłość.

Temat: Wyszukiwanie informacji na określony temat w zbiorach biblioteki szkolnej.

 

Czas trwania lekcji: 45 min.

 

Założenia programowe:

 

Sztuka poszukiwania informacji.

 

 Cele operacyjne:

 

A.     Uczeń zna:

o       co to jest źródło informacji,

o       jakie są podstawowe źródła informacji,

o       jakie źródła informacji znajdują się w bibliotece szkolnej,

o       co pomaga w szybkim odszukaniu informacji.

B.     Uczeń rozumie:

o       potrzebę korzystania z różnych źródeł informacji,

o       w jakich sytuacjach korzystamy z poszczególnych źródeł.

C.    D. Uczeń potrafi:

o       wybrać odpowiednie źródła informacji,

o       wyszukać informacje na interesujący go temat.

E.      Pokazanie użyteczności nabytych umiejętności.

Pomoce:

o       Encyklopedie

o       Słowniki

o       Biblia

o       Literatura popularnonaukowa

o       Czasopisma

o       Internet

o       Krzyżówki

o       Karty pracy ucznia

 

Metoda:

Mini wykład, dyskusja, praktyczne działanie, prezentacja.

 

Formy pracy:

Praca zespołowa i praca indywidualna.

 

 

Przebieg lekcji:

 

1.      Powitanie.

2.    Rozmowa z uczniami na temat zbiorów znajdujących się w szkolnej bibliotece. Zapoznanie ich z zasobami biblioteki. Próba zdefiniowania ich przeznaczenia i rodzajów.

3.      Podział klasy na grupy.

4.      Podanie tematu poszukiwań: BIBLIA i EDEN.

5.      Praca w zespołach. Wyszukiwanie informacji w różnych źródłach.

a)     jeden zespół wyszukuje informacji dotyczących Biblii i Edenu w Internecie, a drugi w czasopismach,

b)     dwa następne zespoły na ten sam temat wyszukują informacji w słownikach, encyklopediach lub literaturze popularnonaukowej.

6.      Prezentacja materiałów wyszukiwanych przez poszczególne grupy.

7.      Rozwiązanie krzyżówki (karty pracy dla uczniów) – ( zał. nr. …………..).

 


!!! TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD

CAŁA PRACA









(5582 odsłon)



Copyright © Kajet.pl & Biolog.pl
wykorzystano darmowe oprogramowanie PHP-Nuke GPL