Nasze serwisy: EduAlert, Studia, Biolog.pl, GMO    Google

 Stwórz kontoStrona główna | Publikacje | Aktualności | Top 10  

Menu
· Strona główna
· Publikacje
· Aktualności
· Programy edukacyjne
· Top 10
· Archiwum
· Kontakt
· Szukaj

Sponsorzy

Konkursy
opis

Aktualności w biolog.pl
·Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów
·Geny a dieta
·Komu pomaga kawa?
·Osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku
·Wzrost temperatur na świecie i coraz wyższe stężenia dwutlenku węgla hamują wzrost koralowców
·Regularnie przyjmowane suplementy witamin i minerałów mogą obniżyć ryzyko raka jelita grubego
·Naukowcy odkryli nowy gatunek mszycy
·Fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota
·Wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce
·Co może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej?

przeczytaj więcej...

Korepetycje

Dodaj własne ogłoszenie w portalu " korepetycje".
(Największa polska baza korepetytorów)


Reklama

  
Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich o tematyce ekologicznej




Małgorzata Ramska


 SCENARIUSZ DLA DZIECI 6-LETNICH

Data: 15 kwietnia 2005 r.
Prowadząca: Małgorzata Ramska
Obszar edukacyjny: „Ja i przyroda”
Blok tematyczny: „Szanujemy przyrodę”

Temat: Przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z ochroną środowiska
przyrodniczego w oparciu o historyjkę obrazkową „Na wycieczce”,
wiersze: F.Kobryńczuka „Las”, J.Pisarskiego „Zielone serce”,
D.Klimkiewicza „Co to jest ekologia” oraz gry dydaktyczne i zabawę.

Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci z historyjką obrazkową i utworami literackimi
-poznawanie zasad ochrony przyrody
-uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku
przyrodniczemu ze strony człowieka oraz wpływu różnych czynników
na przyrodę
-wdrażanie do umiejętnego posługiwania się liczebnikami głównymi i porząd-
kowymi
-uwrażliwienie dzieci na potrzeby i pragnienia zwierząt, zachęcenie do opieki
nad nimi

Cele operacyjne:
-wie o szkodliwej dla przyrody działalności człowieka
-wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt
-rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego

Metody: opowiadanie, przekaz słowny, pokaz, zabawy, gra dydaktyczna,
działanie.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: koło z emblematami zwierząt, takie same emblematy
w różnych miejscach sali, koło z liczbą oczek 1-6, do
odsłaniania emblematów, 2 obrazy na dużych kartonach-
„drzewo smutne”i „drzewo wesołe”, obrazki przedstawia-
jące różne czynniki (pozytywne i negatywne) wpływające
na rozwój drzew, historyjka obrazkowa „Na wycieczce”
(8 obrazków), emblematy zwierząt na opaskach, kaseta
z nagraniem melodii wesołej i relaksacyjnej, magnetofon,
kartki i kredki, pacynka sowy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie.
Zapoznanie dzieci z kołem, które wskaże nam różne niespodzianki rozmieszczone w sali. Aby dowiedzieć się, jakie zadania nas czekają musimy
odkrywać części koła od najmniejszej liczby oczek do największej.

* Po odchyleniu tej części koła zobaczymy zwierzątko lub roślinę. Musimy
znaleźć w sali emblemat z takim samym zwierzątkiem. Po odnalezieniu
oznaczonej tablicy dzieci słuchają i oglądają historyjkę obrazkową opowie-
dzianą przez nauczyciela pt. „Na wycieczce”(8 obrazków)
1. Pewnego razu Asia i Kamilek wybrali się na wycieczkę do lasu. Zabrali
Pełny kosz jedzenia i picia. W lesie rozpalili ognisko.

2. -W lesie śniadanie bardziej mi smakuje!- wykrzyknął Kamilek.
-Ogień też jest ładniejszy niż w kuchence gazowej – powiedziała Asia.

3. -Co oni zrobili! – rozpaczała wiewiórka.
-Nie do wiary. Zostawili ognisko w lesie i poszli! – płakały myszy.
-Wiatr się wzmaga. Za chwilę ogień się rozprzestrzeni. Wszyscy zginiemy.
Nikt nie ucieknie przed ogniem. A ja i ślimak nawet nie będziemy próbowali –
rzekł smutno żółw.

4. -Pali się! – ćwierkały przestraszone ptaszki. Kiedy jest pożar w lesie, ptaki
także giną. Zabija je dym i gorąco.
-Nasze biedne dzieci! Te w norkach i te w gniazdkach! – płakał zajączek.
-Spróbujmy ugasić pożar. Jesteśmy malutcy, ale może nam się uda – kumkała
żabka.
-Jakie to szczęście, że w pobliżu płynie strumyk! – zawołał królik.

5. Mieszkańcy leśnego poszycia zabrali się do gaszenia ognia.
-Och! Ogień jest taki szybki – płakało słoneczko. Nie mogę im pomóc.
Przecież samo jestem ogniem!

6.-Asiu! Mysz! Boję się! – Kamilek schował się za plecami siostry.
-Kamilku, ona przybiegła prosić nas o pomoc! Zostawiliśmy ognisko w lesie!
A teraz las się pali.
-A widzisz? Mamusia mówiła, że zapałkami nie wolno się bawić – szlochał
Kamilek.
Dzieci pobiegły za myszkami. Bardzo się przestraszyły tego, co ujrzały.

7.A potem pospiesznie ugasiły pożar. Było im bardzo wstyd.
-Przecież te zwierzątka nie wygrałyby z ogniem. Są za małe. Tatuś mówił, że
ogień to potężny żywioł. Przedtem tego nie rozumiałam. A teraz już wiem –
powiedziała Asia.

8. Asia i Kamilek powiedzieli o wszystkim panu leśniczemu. Przyrzekli, że już
nigdy nie rozpalą ogniska w lesie. Pan leśniczy dał im sadzonki. Dzieci
zasadziły las. A potem zapisały się do Ligi Ochrony Przyrody, do której
wy też należycie.

Omówienie:
-Gdzie wybrały się dzieci na wycieczkę?
-Co robiły w lesie?
-Czego nie powinny robić? (Rozpalać ogniska)
-Co się stało?
-Co zrobiły zwierzątka?
-Co potem zrobiły dzieci?
-Jak dzieci chciały zrekompensować zwierzątkom ich krzywdę czyli naprawić
w jakimś stopniu swój błąd?
-Czy las jest potrzebny dla zwierząt?
-Aby jeszcze lepiej zrozumieć jak ważny jest las dla zwierząt posłuchajcie
wiersza pt. „Las” F.Kobryńczuka.

Gdyby lasu nie było,
gdyby go wyrąbano,
kto by szumiał wieczorem
piosenki wam na dobranoc?
Wiecie, co by się stało,
gdyby lasy wycięto?
Zabrano by mieszkania
wszystkim leśnym zwierzętom.
I zginęłyby marnie,
żyłyby tylko w baśni
smutne byłoby życie
bez zwierzęcej przyjaźni.
Posadź ptaszkom przed domkiem
świerk, dąb lub sosenkę,
a na pewno piosenką
podziękują ci pięknie.

-Jakie jeszcze niebezpieczeństwa oprócz pożaru grożą lasom i żyjącym
w nich zwierzętom?




** Zabawa dydaktyczna „Drzewo smutne i drzewo wesołe” w oparciu o wiersz
J.Pisarskiego pt. „Zielone serce”.
1.Na skraju rosło drzewo 3.Lecz przyszedł mały urwis
szeroko, rozłożyście ukradkiem wyjął nożyk
srebrzystą miało korę bo napis chciał wyskrobać
zielonosrebrne liście. w srebrzystej, cienkiej korze.

2.Słuchali chętnie ludzie, 4.Wycinał pomalutku
przechodząc obok drzewa literkę po literce
jak wietrzyk wśród gałęzi nie wiedział, że pod korą
wesołe piosnki śpiewa . zielone płacze serce.

Celem zabawy jest uświadomienie wpływu różnych czynników na przyrodę.
Na arkuszach narysowane są dwa drzewa. Jedno jest smutne (zarys smutnej twarzy), drugie uśmiechnięte, wesołe. Na kartkach narysowane są różne czynniki środowiska i działalności człowieka, które hamują ( w przypadku drzewa smutnego) lub ułatwiają ( drzewo wesołe ) rozwój drzew. Zadaniem
dzieci jest dopasowanie obrazków do drzew z uwzględnieniem podziału drzewa
na korzenie, pień i gałęzie.

*** Rozwiązywanie przez dzieci krzyżówki, której rozwiązaniem jest hasło:
„EKOLOGIA”. Odgadywanie nazw obrazków i zagadek, układanie
wyrazów z rozsypanki literowej.

 

 

c

e

b

u

l

a

 

k

o

t

 

f

o

k

a

t

l

e

n

m

o

t

y

l

 

t

y

g

r

y

s

 

 

i

n

d

y

k

l

a

s

 



Wyjaśnienie znaczenia słowa „ekologia” w oparciu o wiersz D.Klimkiewicza
pt. „Co to jest ekologia” oraz przy pomocy pacynki sowy.
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy? – powiedz sowo! Bo to wszystko
Sowa chwilę pomyślała to jest nasze środowisko.
i odpowiedź taką dała. Masz je chronić
To nauka o zwierzakach, i szanować! - powiedziała
lasach,rzekach,ludziach,ptakach. mądra sowa.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach między nimi.

** Zabawa ruchowa
** Dzieci zakładają emblematy zwierząt na głowę.
Gdy będzie grała skoczna muzyka – zwierzątka biegają, skaczą wesoło.
Gdy muzyka zmieni się na spokojną, wolną ( relaksacyjną), zwierzątka śpią,
odpoczywają.


** Rozwiązywanie rebusów.
*
**


** Praca plastyczna
** Zaprojektowanie na okrągłym kartonie znaku, jaki dzieci chciałyby umieścić
** w lesie, żeby wszyscy wiedzieli, że las trzeba chronić. Dzieci pracują przy
dźwiękach spokojnej muzyki.


Zakończenie zajęcia.
Ułożenie prac dzieci obok siebie, omówienie ( co przedstawiają).



Literatura:
Barska T. Ekologia w przedszkolu
Cyrański Cz. Kwaśniewska M. Moje przedszkole – program wychowania
Przedszkolnego
Dziabaszewski W. Zielone zadania
Frątczakowie E.P. Ochrona i kształtowanie środowiska w edukacji dzieci
Przedszkolnych
Gałczyńska T. Ten piękny tajemniczy świat
 









(6047 odsłon)



Copyright © Kajet.pl & Biolog.pl
wykorzystano darmowe oprogramowanie PHP-Nuke GPL