Agnieszka Trębicka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH „KOLOROWE MOTYLE”
DZIECI 4-LETNIE
Prowadząca: Agnieszka Trębicka
CEL OGÓLNY: Rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej.
Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem.
Temat: „Kolorowe motyle”- utrwalenie wiadomości o mieszkańcach łąki. Opowiadanie
W.Badalskiej „Cztery motylki”. Praca plastyczna „Kolorowe motyle”.
CELE OPERACYJNE:
- śpiewa i ilustruje ruchem tekst piosenki w zabawie integracyjnej
-kojarzy opis słowny zagadki z elementem ilustracji łąki
-potrafi uważnie wysłuchać treści utworu literackiego
-zna treść opowiadania
-potrafi ozdobić szablon motyla elem. z papieru i cekinami wg. wskazanego wzoru
-łączy ze sobą 2 elementy z papieru (rolka +szablon)
-dba o estetykę pracy plastycznej
-potrafi utrzymać piórko w locie poprzez prawidłowy oddech
-reaguje na pauzę w muzyce –bezruch- w czasie zabawy ruchowej
METODY:
-podająca: rozmowa, polecenie, objaśnienie, prezentacja, polecenie
-waloryzująca: ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna
-operacyjna: praktyczne działanie, zagadki
FORMA:
-indywidualna
-zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Opowiadanie, nagranie muzyczne, piórka, szablon motyla, elem z papieru-koła,
cekiny, klej, ilustracje
PRZEBIEG:
1.Zabawa integracyjna „Krasnoludek”
2.Zagadki słowne o mieszkańcach łąki.
3.Opowiadanie W. Badalskiej „Cztery motylki”
-rozmowa n/t treści utworu literackiego
4.Zabawa ruchowa „Motyle” z elem. oddechowym i podkładem muzycznym
5.Praca plastyczna „Kolorowe motyle”- naklejanie.
-prezentacja modelu pracy plastyczne
-omówienie sposobu wykonania
-wykonanie pracy plastycznej
6.Omówienie walorów estetycznych prac dzieci.