Anna Kuziak-Adamocha
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Temat zajęć: Jak i dlaczego segregować odpady?
Typ szkoły: Szkoła podstawowa Kl. III
Czas trwania: Jeden dzień w kształceniu zintegrowanym.
Cel edukacyjny: Zapoznanie uczniów z zasadami segregacji odpadów,
wykształcenie praktycznej umiejętności sortowania odpadów.
Środki dydaktyczne:
Różne rodzaje odpadów komunalnych w tym surowce wtórne oraz odpady
niebezpieczne. Pojemniki na odpady w określonych kolorach. Plansza
z rozrysowanym algorytmem klasyfikowania odpadów, program graficzny Paint lub
inny program graficzny.
Przewidywane osiągnięcia uczniów po zakończeniu zajęć:
Uczeń:
- Rozumie pojęcia: segregacja odpadów, surowce wtórne, recykling.
- zna zasady segregacji odpadów.
- potrafi klasyfikować odpady według określonego algorytmu
na: puszki, papier, szkło, plastik, baterie.
- Potrafi zaprojektować i wykonać projekt ekoplakietki.
Metoda realizacji: Zajęcia konkursowe i dyskusja w grupach.
Forma: Praca w grupach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zajęcia rozpoczynamy od wyjaśnienia uczniom pojęć, które będą pomocne podczas
lekcji tj.: segregacja odpadów, surowce wtórne, recykling. /Załącznik nr 1/
2. Następnie klasę dzielimy na cztery zespoły, z których każdy będzie stanowił
grupę specjalistów do spraw segregacji odpadów. Każdej grupie dostarczmy różnego
rodzaju odpady oraz algorytm klasyfikowania odpadów. /Załącznik nr 2/
3. Po zakończeniu segregacji poszczególne grupy prezentują wyniki swojej pracy.
Wspólnie z uczniami oceniamy poprawność klasyfikacji poszczególnych odpadów.
Wygrywa zespół, który popełnił najmniej błędów podczas segregacji. Każdy
poprawnie wyselekcjonowany odpad możemy nagrodzić jednym punktem./Załącznik nr
3/
4. Następnie przeprowadzamy dyskusję na temat: „Jakie korzyści daje selektywna
zbiórka odpadów?” Nauczyciel powinien tak poprowadzić dyskusję aby każdy uczeń
mógł wypowiedzieć swoją opinię. Wypowiedzi dzieci można zapisać na tablicy lub
arkuszu brystolu. /Załącznik nr 4/
5. Działalność artystyczna grup: Uczniowie w edytorze graficznym wykonują
projekt plakietki ekologicznej.
Całość (+załączniki) w pliku PDF