Blok tematyczny: Na ratunek Ziemi
Małgorzata Dziedziczak
Konspekt zajęć - nauczanie zintegrowane
Klasa III
Blok tematyczny : Na ratunek Ziemi
Temat zajęć : To, co najpiękniejsze - na ratunek Ziemi
Cele kształcenia :
Uczeń:
- rozumie na czym polega ochrona przyrody
- zna rodzaje obszarów chronionych oraz pomników przyrody
- wie jak zachować się w parku narodowym czy rezerwacie
- wyróżnia wybrane zwierzęta i rośliny chronione w Polsce i na świecie
- potrafi czytać cicho ze zrozumieniem
- rozpoznaje rzeczowniki
- zna zwierzęta żyjące na terenach parków narodowych i wyróżnia wśród nich
ssaki, ptaki, gady, płazy i owady
- formułuje pytania dotyczące tematu
- umie współdziałać w zespole
Metody :
- aktywizujące : ćwiczenia dramowe, mapa pojęciowa
- objaśnienia
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz
Formy pracy :
- praca indywidualna jednolita i zróżnicowana
- praca w grupach zróżnicowana
- praca zbiorowa
Środki dydaktyczne ;
- mapa Polski, tablice ze zwierzętami, ptakami i roślinami
chronionymi, podręczniki, karty pracy; atlasy zwierząt,
encyklopedie
Przebieg lekcji;
l. Wypowiedzi uczniów na temat Międzynarodowego Dnia Ziemi
- dlaczego ustalono święto dla Ziemi i co się z tym wiąże ?
- co to znaczy, że roślina czy zwierzę jest pod ochroną ?
- na czym polega prawna ochrona roślin i zwierząt ?
- czy ochroną, objęte są tylko rośliny i zwierzęta ?
2. Indywidualne czytanie informacji na temat obszarów chronionych w Polsce ;
prezentacje
3. Wypowiedzi uczniów dotyczące zachowania na terenie obszarów chronionych
4. Odczytanie nazw zwierząt żyjących na terenach parków narodowych
5. Oglądanie mapy parków narodowych w Polsce, odczytanie ich nazw, ustalenie
liczby i zwierząt w nich żyjących - wyróżnianie
grup zwierząt - tworzenie mapy pojęciowej - wypełnianie tabelki
6. Przygotowanie w grupach informacji nt. wybranych zwierząt, ptaków - uczniowie
korzystają z atlasów i encyklopedii
7. Formułowanie pytań i odpowiedzi przez uczniów jako forma samooceny : „Pochwal
się czego się dziś nauczyłeś"
8. Ocena nauczyciela