Jadwiga Miłosz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Jadwiga
Miłosz.
Miejsce: klasa III.
Czas trwania: 45 minut.
TEMAT: Późna jesień –
smutna czy radosna?
Cele – uczeń:
- wypowiada się na temat
zmian zachodzących późną jesienią w przyrodzie.
- wyraża uczucia wywołane
treścią wiersza.
- prowadzi dialogi w
scenkach dramowych.
- chętnie uczestniczy w
zabawach muzycznych.
- potrafi zredagować
kilkuzdaniową wypowiedź pisemną.
Metody:
-
pogadanka
- praca z tekstem
- elementy dramy
- praca w grupach
- debata
Forma:
zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Z Ekoludkiem w szkole” cz.2 kl. III, kaseta z piosenkami kl. III
cz.2, zwroty poetyckie wypisane na kartkach, jesienne liście.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie. Zabawy integrujące.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rzuca piłkę do wybranego dziecka i mówi:
„Powiedz coś miłego o swojej koleżance lub koledze”. Uczeń wypowiada zdanie np.
„Magda jest dziś ładnie uczesana” i odrzuca piłkę itd.
2.
Śpiewanie piosenki pt: „Czy to źle, czy to smutno?”, rozmowa na temat jej
treści. (kaseta muzyczna cz. 2)
3.
Rozmowa na temat treści wiersza pt: „Liście nie lubią opadać”
podręcznik cz.2
Próba odpowiedzi na pytanie „Czy liście lubią
opadać?”
Wzorowe czytanie wiersza przez nauczyciela.
Rozmowa na temat treści:
- Jakie marzenia mają liście?
- Co dalej stanie się z nimi?
- Co znaczą słowa, że będą żółto-rudą rzeką?
4.
Analiza treści wiersza pt: „Śpij drzewo” (podręcznik cz. 2)
Wzorowe odczytanie wiersza.
Określanie nastroju utworu.
Ustne opisywanie wyglądu drzewa przedstawionego w
wierszu.
5.
Debata za i przeciw.
W
trakcie tej dyskusji mamy ustalić czy późna jesień jest radosna czy smutna.
Uczniowie tworzą dwie grupy. Ci którzy twierdzą, że późna jesień jest radosna
tworzą jedną grupę, a Ci, którzy twierdzą, że jest smutna tworzą drugą grupę.
Uczniowie niezdecydowani są obserwatorami. W trakcie dyskusji uczniowie podają
argumenty uzasadniające słuszność ich wyboru. Po zakończeniu obserwatorzy
przyłączają się do wybranej przez siebie grupy. Debatę prowadzi nauczyciel.
6.
Zabawa muzyczno-ruchowa „Taniec liści”.
Dzieci naśladują ruchem wirujące na wietrze liście w rytm muzyki. Gdy muzyka
cichnie – liście spadają i zastygają na krótką chwilę w różnych pozach, gdy
muzyka „budzi się” – liście ożywają.
7.
Układanie dialogu.
Rozmowa drzewa z listkiem, czyli mamy lub taty a dzieckiem. Dzieci ustalają w
parach, kto kim będzie. Jedno z nich jest mamą – drzewem, drugie dzieckiem –
listkiem. „Drzewo” rozmawia z „listkiem” o tym, co dzieje się z nim jesienią.
Dzieci tworzą i prezentują dialogi.
8.
Zadanie pracy domowej.
Napisz w zeszycie kilka zdań na temat: „Późna jesień – radosna czy smutna”.
9.
Podsumowanie.
Rozmowa w kręgu. Na środku nauczyciel układa dwie
kartki z napisami:
|
Pracowałem dobrze.
Jestem z siebie zadowolony. |
Mógłbym pracować lepiej. |
Każde dziecko bierze do ręki listek i kładzie go pod odpowiednią kartką.
Następnie dzieci liczą listki i oceniają swoją aktywność na zajęciach.