Nasze serwisy: EduAlert, Studia, Biolog.pl, GMO    Google

 Stwórz kontoStrona główna | Publikacje | Aktualności | Top 10  

Menu
· Strona główna
· Publikacje
· Aktualności
· Programy edukacyjne
· Top 10
· Archiwum
· Kontakt
· Szukaj

Sponsorzy

Konkursy
opis

Aktualności w biolog.pl
·Kilkuminutowy zabieg naprawy uszkodzonych nerwów
·Geny a dieta
·Komu pomaga kawa?
·Osoby pijące regularnie zieloną herbatę zachowują większą sprawność i niezależność w starszym wieku
·Wzrost temperatur na świecie i coraz wyższe stężenia dwutlenku węgla hamują wzrost koralowców
·Regularnie przyjmowane suplementy witamin i minerałów mogą obniżyć ryzyko raka jelita grubego
·Naukowcy odkryli nowy gatunek mszycy
·Fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota
·Wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce
·Co może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej?

przeczytaj więcej...

Korepetycje

Dodaj własne ogłoszenie w portalu " korepetycje".
(Największa polska baza korepetytorów)


Reklama

  
Program autorski edukacji ekologicznej na zajęciach dodatkowych w nauczaniu zintegrowanym
Rady na odpady



Hanna Ditrich


Scenariusz zajęć zintegrowanych – klasa I

 

Rady na odpady

 

Cele zajęć :

 

•  zapoznanie uczniów z podstawowymi źródłami zanieczyszczeń powietrza, gleby i  wody;

•  przedstawienie skutków zanieczyszczeń;

 wyjaśnienie pojęć : smog, ekologia, segregacja odpadów, recykling;

 wskazywanie możliwości wtórnego wykorzystania odpadów;

•  kształcenie umiejętności dzielenia odpadów na : papierowe, szklane, metalowe,  plastykowe i kompost;

•  rozwijanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków;

 planowanie działań zmierzających do zmniejszenia stopnia zanieczyszczeń;

 rozwijanie zainteresowań ekologicznych i aktywności twórczej;

 kształtowanie postawy proekologicznej;

•  rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

 

Metody :

 

•  pogadanka;

•  dyskusja;

•  samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( burza mózgów );

•  waloryzacyjne ( ekspresyjna i impresyjna );

•  praktyczne ( metoda realizacji zadań twórczych )

 

 

Formy :

 

•  jednostkowa;

•  grupowa;

•  zespołowa

 

 

Pomoce :

 

różnego rodzaju śmieci ( szklana butelka, skórka od banana, puszka metalowa, resztki jedzenia, papierki, opakowania tekturowe itp. );

•  napisy na tablicę:  recykling, smog itp.;

•  kolorowe paszporty (dla każdego ucznia );

 tacki tekturowe ( jedna na grupę ), pojemniki ( dla każdego ucznia ), przedmioty oznaczające  pożywienie, odpady i trucizny ( ryż, kasza, koraliki );

•  gumki recepturki ( dla każdego ucznia );

•  bibułki lub filtry do kawy ( dla każdego ucznia ), atrament, zakraplacz, kredki;

•  karty pracy , małe napisy ( dla każdego ucznia ), klej;

•  kosze z podpisami : papier, szkło, metal, plastyk, kompost;

•  postać Ekostworka, czarodzieja Recyklinga;

•  pieczątka;

 słowa piosenki „Moja planeta” (dla każdego ucznia)

 

 

Przebieg zajęć

 

 

1. Wprowadzeniem do tematu jest „Zabawa w nosy” .

Polega ona na tym, że nauczyciel podaje stwierdzenia określające dany problem, a uczniowie, którzy domyślają się o co chodzi, łapią się za nos. Zaczyna się od informacji ogólnych, stopniowo podając coraz więcej szczegółów. Jeśli, po kolejnym stwierdzeniu ktoś dojdzie do wniosku, że to nie to o czym myślał może podrapać się w nos i opuścić rękę.

Zestaw przykładowych stwierdzeń – ZAŁĄCZNIK 1.

 

2. Gdy już odgadliśmy, że tematem zajęć są odpady, możemy wspólne określić czym są śmieci .

Rozdajemy dzieciom kartki i kredki. Prosimy o narysowanie śmieci .

Po prezentacji prac plastycznych uczniowie odpowiadają na pytanie: Co to są śmieci ?

Pytanie oraz odpowiedź umieszczamy na tablicy – ZAŁĄCZNIK 2.

 

3. Opowieść nauczyciela „ O Ekolandii” przeplata realizację kolejnych zadań. (może być nagranie magnetofonowe).

Treść opowieści – ZAŁĄCZNIK 3.

W trakcie opowiadania nauczyciela uczniowie rysują na „paszportach”- ZAŁĄCZNIK 4.  swój portret i podpisują się.

Aby podróż była ekologiczna każda grupa musi wybrać taki środek lokomocji, który nie zanieczyszcza  środowiska : rower, żaglówka, lotnia, kajak, balon, konno, pieszo. Grupa prezentuje swoją podróż, a nauczycie pieczętuje „paszporty”.

Przez  Ekolandię oprowadza Ekostworek – ZAŁĄCZNIK 5.

 

4. Zabawa naśladowcza „W drodze do Ekolandii” do opisu nauczyciela – ZAŁĄCZNIK 6.

Każda z grup układa po jednym haśle ekologicznym, a następnie je prezentuje lider grupy.   

 

 

5.  Określanie zagrożeń związanych z niektórymi odpadami .

- skórka od banana – trucizna, może spowodować wypadek;

- szklana butelka – można się skaleczyć, może być przyczyną pożaru lasu;

- puszka metalowa lub drut – można się skaleczyć, zwierzę może się udusić;

- resztki jedzenia – są trucizną .

 

6.  Zabawa „Kto pierwszy”.

Zwierzęta biorą często śmieci za pokarm, co powoduje najczęściej zatrucie lub śmierć. Szczególnie dotyczy to ptaków wodnych, gdyż śmieci w wodzie rozpadają się na drobne cząsteczki. Wiele ptaków połyka je w dużych ilościach. Śmieci zajmują w żołądku miejsce prawdziwego pożywienia, co powoduje osłabienie i powolną śmierć zwierzęcia.

Do zabawy potrzebne są tacki, pojemniki i przedmioty oznaczające pożywienie, śmieci i truciznę. Na tackach wysypujemy kaszę (pożywienie), ryż (śmieci), koraliki (trucizna). Zadaniem dzieci (zwierzątek) jest „jedzenie” , tak szybko jak to tylko możliwe. Powinni używać palców tak, jak ptak używa dzioba. Należy przez 60 s. przekładać uchwycone kawałeczki z tacki do pojemnika. Po zakończeniu oglądamy zawartość pojemnika i liczymy, ile i jakich kawałeczków jest najwięcej. Wyniki porównujemy z danymi:

 

- 1 „śmieć” na dziesięć kawałków „pożywienia” – jest to nieszkodliwe dla ptaków;

- 2-4 odpadki na dziesięć kawałków „pożywienia” – ptak słabnie;

- 5 odpadków na dziesięć kawałków „pożywienia” – ptak umiera z głodu;

- 1- 2 kawałki trucizny  - powodują śmierć ptaka.

Wyciągnięcie wniosków .

 

 

7. Zabawa „Uwolnij się od śmiecia” .

Zabawa ta pokazuje nam  jakie mogą być skutki zaplątania się zwierząt w śmieci.

Każdy uczeń podnosi rękę do góry tak, aby palce stanowiły dziób, dłoń głowę, a przedramię szyję. Ręka dziecka to głowa ptaka wodnego o długiej szyi. Ptak ten szukając pożywienia zaplątuje się w starą sieć rybacką  lub inny tego typu śmieć (każdy uczeń nakłada sobie na rękę gumkę recepturkę). Następnie próbuje wyplątać się z sieci, ale nie może sobie pomóc żadną częścią swojego ciała.

Uczniowie wyciągają wniosek, co w takiej sytuacji czeka ptaka, który jest młody i jeszcze jego szyja urośnie .

 

8. Relaks przy muzyce - Śpiewanie piosenki  „Moja planeta” – ZAŁĄCZNIK 7.

 

9. Każdy uczeń otrzymuje białą bibułkę, na której nauczyciel wcześniej zrobił niewielką plamkę czarnym atramentem oraz kredki. Na bibułce (na stronie bez plamy) ma narysować swój dom, plac zabaw, swoje podwórko, itp.

Po narysowaniu prac nauczyciel opowiada o czarnej chmurze, która pojawiła się nad podwórkiem i  zaczął  padać obfity deszcz. Wówczas nauczyciel spryskuje bibułki wodą, a uczniowie obserwują  co się dzieje.

Wyciągają wnioski, że atramentowa plama, która była dzikim wysypiskiem (o tym dzieci dowiadują się dopiero teraz) rozpłynęła się po całym terenie.

Uczniowie wypowiadają się na temat skutków tworzenia dzikich wysypisk.

 

10.  Karta pracy „Dokąd z tym śmieciem?” ZAŁĄCZNIK 8.

Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy z dużymi podpisanymi koszami na śmieci oraz małe karteczki z nazwami śmieci. Zadaniem ucznia jest przyklejenie odpowiednich karteczek przy odpowiednim koszu (można wykorzystać oryginalne kosze na śmieci i prawdziwe śmieci, a każda z grup ma za zadanie wrzucenie śmieci do właściwego kosza).

Po wykonaniu zadania odbywa się dyskusja na temat : Po co segregujemy odpady?

Nauczyciel wyjaśnia pojęcie Recyklingu jako osoby czarodzieja, który zabiera śmieci i przerabia je ponownie na inne przedmioty  – ZAŁĄCZNIK 9.

 

11. Zaproszenie do wykonania pracy plastycznej „Mój kraj też jest Ekolandią”.

 


!!! TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD

CAŁA PRACA









(2713 odsłon)



Copyright © Kajet.pl & Biolog.pl
wykorzystano darmowe oprogramowanie PHP-Nuke GPL