BARBARA JUREK
KONSPEKT Z ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Opracowała i prowadziła: mgr BARBARA JUREK
Temat zajęcia: Poznajemy zapis cyfrowy liczby 6. Zabawy matematyczne.
Cele ogólne:
Integracja rodziców i dzieci;
Podnoszenie jakości pracy szkoły
Znaczenie częstych i bezpośrednich
kontaktów ze środowiskiem
w rozwoju dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna zapis cyfrowy liczby 6
- Potrafi poruszać się przy muzyce
Metody pracy: słowna, czynna, zabaw rytmiczno- naśladowczych przy
akompaniamencie pianina.
Środki dydaktyczne:
krzyżówka, obrazki przedstawiające różne rodzaje parasoli, flamaster, kartoniki
z cyframi
od 1do 6, wyrazy do czytania globalnego: ”PARASOLE”, „TERESY”,„JURKA”,
„DOROTKI”, „BEATKI”, „IWONY”, „MAŁGORZATY”, koperty z cyferkami
od 1 do 5 i znakami matematycznymi : „+” , „-„ ,” =” ,tablica magnetyczna
,pianino
Formy organizacji pracy lekcji: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Czas trwania zajęcia: 30 minut.
Przebieg zajęć:
1.Rozwiązanie krzyżówki.

1.) Niejedna w atlasie…
2.) Czerwony kwiat, rośnie w zbożu.
3.) …jak uszczypnie będzie znak.
4.) Nie mama…
5.) Do picia, bardzo zdrowy…
6.) Żegnamy Stary, witamy Nowy.
7.) Zabawka dla dziewczynek.
8.) Lubi go myszka.
HASŁO: PARASOLE (odczyt w pionowej kolumnie).
2. Rozmowa na temat różnych typów parasoli i roli jaką odgrywają
(na podstawie ilustracji).
3. Słuchanie wiersza Anny Łady- Grodziskiej pt. „Sześć parasoli”. Rozmowa na
temat treści wiersza:
- Ile było parasoli w wierszu? ( 6)
- Do kogo należał parasol w esy- floresy? (Teresy)
- Drugi w kółka należał do…( Jurka )
- A parasol beżowy w kropki? ( Dorotki)
- Czwarty z kolei- żółty w kwiatki? ( Beatki )
- Natomiast piąty, w ciapki zielony…( Iwony )
- A ostatni parasol do kogo należał? ( Małgorzaty)
Przyczepienie sześciu parasoli magnesami do tablicy magnetycznej. Dzieci
kolejno podchodzą i przyczepiają
kartoniki z cyferkami od 1 do 6 ( obok parasoli). Następnie odczytują globalnie
imiona dzieci , do których
należały parasole ( zgodnie z treścią wiersza).
4. Zabawa ruchowa: „Deszczyk” (S. Owczarek, i M. Bondarowicz: „ Zabawy i gry
ruchowe”…s. 125)
Nauczyciel gra na pianinie melodię, a dzieci w tym czasie dobierają się parami
i ustawiają się dowolnie w sali.
Jedno dziecko z pary jest drzewem i staje w lekkim rozkroku, rozkładając ręce.
Na hasło: słońce świeci- dzieci niebędące drzewami biegają na palcach po całej
sali.
Na hasło: pada deszcz- każde dziecko biegnie do swojego drzewa i staje plecami
przy plecach kolegi,
jakby chroniło się przed deszczem. Po kilkakrotnym wypowiedzeniu haseł,
następuje zmiana ról w parach.
5. Kolorowanie szóstego parasola, licząc od lewej strony i szóstej chmury
licząc od prawej strony.
6. Zabawa dydaktyczna „Wywołujemy liczbę”
Utrwalenie zapisu graficznego cyfr od 1 do 5. Demonstracja cyfry 6.Zapoznanie
się z wyglądem graficznym
cyfry 6. Indywidualne próby pisania po śladach 6.
7. Praca w ćwiczeniach
„Wesoła Szkoła 6-latka” S. Łukasik, H. Petkowicz, S. Karaszewski , część 3, s.
10, oraz
naklejki z wyprawki dla każdego dziecka. Przeliczanie na konkretach do 6,
pisanie i nalepianie cyfry 6.