Teresa Świniuch
Konspekt do lekcji przyrody w klasie V
Hasła programowe:
Właściwości różnych substancji i ich zastosowanie:
- mieszaniny jednorodne i niejednorodne,
- woda i roztwory wodne.
Temat: Jaką
mieszaniną jest woda z rzeki?
Cele operacyjne.
Wiadomości:
Uczeń:
- omawia sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych;
- wyjaśnia, dlaczego wody naturalne są mieszaninami;
- wymienia zanieczyszczenia, które mogą występować w
wodzie.
- wskazuje sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych;
Umiejętności:
- wskazuje roztwór jako mieszaninę jednorodną a zawiesinę
jako mieszaninę niejednorodną;
- odróżnia mieszaninę jednorodną od niejednorodnej;
- wykonuje proste doświadczenia według instrukcji;
- udowadnia doświadczalnie, że woda jest mieszaniną
niejednorodną;
- wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.
Postawy:
- wykazuje cierpliwość i dokładność przy przeprowadzaniu
doświadczeń;
- potrafi organizować swoją pracę i współdziałać w grupie;
- potrafi sprawnie komunikować się.
Metody:
- Ćwiczeniowa, słowna, obserwacja.
Formy pracy:
- Grupowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- Zlewki, kreda, sól kuchenna, cukier, podręcznik, słownik
chemiczny, magnez, butelka z wodą mineralną, butelka z wodą z rzeki, lupy, karty
pracy.
Czas zajęć: 45min.
TOK LEKCJI
I. Część wstępna.
- Przypomnienie, co to jest mieszanina i co to jest
roztwór.
(mieszanina- ciało powstałe
przez zmieszanie dwóch lub więcej składników;
roztwór- mieszanina, w której
ani gołym okiem, ani za pomocą przyrządów optycznych nie można rozróżnić
poszczególnych składników.)
- Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji (zapis
tematu lekcji).
-Szukamy odpowiedzi na pytanie:
„Jaką mieszaniną jest woda z rzeki?”.
II. Opracowanie tematu lekcji
- Podział klasy na grupy, rozdzielenie kart pracy,
odczytanie poleceń (korzystamy także z podręcznika).
- Przeprowadzone doświadczenia i
obserwacje pozwalają wam wyciągnąć wnioski i ustalić różnice między mieszaniną
jednorodną i niejednorodną.
- Wykonanie doświadczeń zgodnie z instrukcją.
- Przygotujcie różne mieszaniny
według instrukcji zawartej w zadaniu 1.
Uczniowie
wykonują zadanie ( karta pracy).
- Szukamy różnic między
mieszaniną jednorodną i mieszaniną niejednorodną. Otrzymane mieszaniny oglądamy
gołym okiem i przez lupę. Zapisujemy swoje spostrzeżenia i wniosek w kartach
pracy, zadanie 2.
Praca w
grupach – nauczyciel koordynuje i ocenia poprawność merytoryczną.
- Zastanawiamy się nad
znaczeniem słów „jednorodna” i „niejednorodna”.
Poszukajcie odpowiedzi w
podręczniku bądź w literaturze.
Uzupełnijcie zadania
odpowiednimi słowami.
Samodzielna
praca uczniów – zadanie 3 w kartach pracy.
- Podzielcie obserwowane
mieszaniny na dwie grupy w zależności od tego, czy można odróżnić w nich
poszczególne składniki.
W karcie pracy wykonajcie
zadanie 4.
Praca w
grupach – nauczyciel obserwuje i pomaga w razie kłopotów.
Uczniowie wpisują dane do
tabeli.
- Dyskusja całej klasy nad problemem zawartym w temacie
lekcji.
Uczniowie obserwują wodę w
butelkach (z rzeki, mineralną) gołym okiem i przez lupę.
- Dlaczego wody naturalne są
mieszaninami?
Zapis wyników do zeszytu.
np. Woda z rzeki jest mieszaniną
niejednorodną bo można w niej zauważyć unoszące się drobiny mułu i szczątki
organizmów. Jej składniki można dostrzec gołym okiem.
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA