Jadwiga Zielińska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCYJNYCH
Przedmiot:-Funkcjonowanie
w środowisku
-Plastyka
Klasa:IIc
gimnazjum
Prowadząca:
Jadwiga Zielińska
Tematy:-''Zwierzęta
żyjące w lesie''-przedstawienie
-''Wiewiórka''-origami
płaskie z koła
Cele operacyjne:
Uczeń:
-wskazuje lub nazywa
zwierzęta żyjące w lesie
-rozumie prosty tekst
mówiony w formie zagadki,wiersza
-ilustruje tekst mówiony
ruchem ''kukiełki''
-dobiera obrazki do
konturów
-odpoznaje całościowo i
czyta proste wyrazy
-odwzorowuje lub pisze
po śladzie
-przyporządkowuje
odpowiednią cyfrę liczbie
-wie,jak należy
zachowywać się w lesie,wobec zwierząt
Cele rewalidacyjne:
-podnoszenie poziomu
sprawności manualnych
-doskonalenie
koordynacji ruchów
-rozwijanie wyobraźni
-doskonalenie sprawności
graficznej
Metody:
-słowne-rozmowa
kierowana,instrukcje
-poglądowe-kukiełki
zwierząt,ilustracje,origami-wiewiórka
-praktycznego
działania-praca na indywidualnej karcie ucznia,wykonanie origami
Formy:praca
indywidualna,praca grupowa
Środki dydaktyczne:ilustracje
zwierząt,''kukiełki''
zwierząt,origami-wiewiórka,''scena''teatralna,indywidualne karty
pracy,bilety wstępu do teatrzyku,tekst piosenki''Na polanie w
lesie'',krzyżówka,magnetofon
TOK ZAJĘĆ
1.Przywitanie
2.Sprawdzenie obecności , zaznaczenie na
tablicy
3.Ustalenie stanu pogody , umieszczenie
odpowiedniego obrazka w kalendarzu
pogody
4.Wspólne rozwiązanie krzyżówki-hasło ''las''
–( Załącznik 4)
-wskazywanie przedmiotów przedstawionych
na obrazkach
-nazywanie przedmiotów przedstawionych na
obrazkach
-odczytywanie hasła
5.Rozwiązywanie zagadek – nauczyciel
-odczytuje treść zagadki , uczniowie-
odnajdują odpowiednią ilustrację lub
odpowiadają słownie (Załącznik 1)
6.Bilety wstępu do teatrzyku- rozdanie i
zaproszenie do oglądania
(Załącznik 5)
7.Scenka''W lesie''-wykorzystanie
kukiełek-nauczyciel czyta tekst, uczeń-
prezentuje odpowiednie kukiełki (Załącznik
2)
8.Krótkie omówienie treści przedstawienia:
-jakie zwierzęta wystąpiły w teatrzyku?
-o co nas prosiły?
9.Indywidualne karty ucznia-omówienie,
wypełnianie
A.Łączenie obrazków przedstawiających
zwierzęta z ich konturami
-nazywanie zwierząt
-wskazywanie zwierząt
B.Układanie puzzli ze zwierzętami
-układanie , przyklejanie
-odwzorowywanie nazw zwierząt
-pisanie po śladzie
-przyklejanie gotowej etykiety
C.Przyporządkowywanie odpowiedniej cyfry
do liczby zwierząt
-liczenie zwierząt, samodzielne
wpisywanie ich liczby, łączenie liczby zwierząt z odpowiednimi''
kostkami''
-otaczanie pętelkami podanej liczby
zwierząt
10.Przerwa śródlekcyjna-''Na polanie w
lesie''-ilustrowanie piosenki
ruchem,śpiewanie z wykorzystaniem
podkładu muzycznego
11.Ekspresja plastyczna-''Wiewiórka''-origami
płaskie z koła
-określenie koloru kół
-omówienie sposobu zginania kół
-układanie sylwetki zwierzęcia i
przyklejanie
~według wzoru
~w konturach
12.Podsumowanie lekcji:
-ocena pracy uczniów , wystawa prac
-ewaluacja-wypełnianie
arkusza-uczniowie wstawiają kropkę w
odpowiednim miejscu (Załącznik 6)
-porządkowanie klasy
-pożegnanie
ZAGADKI
ZAJĄC-Ma długie
uszy,bardzo zwinnie skacze.Zmyka wciąż przez pole ,gdy psa zobaczy
WIEWIÓRKA-Mieszka wśród
lasu,orzeszki zjada w dziupli na zimę zapasy składa
LIS-Biegnie z lasu polną
drogą,aż się rudy trzęsie ogon.Rad zagląda na podwórko,by wizytę złożyć
kurkom
JEŻ-To zwierzątko w
lesie żyje,nosi igły lecz nie szyje
DZIK-On jest dziki,on
jest zły,on ma bardzo ostre kły.A kto w lesie go spotyka ,ten na drzewo
zaraz zmyka
SARNA-Czarnooka ,zgrabna
i piękna,lasów ozdobą jest ta panienka
DZIĘCIOŁ-Ostrym dziobem
w drzewo stuka,owadów pod korą szuka
SOWA-Często nocą w lesie
gości i symbolem jest mądrości
NIEDZWIEDŻ-Smacznie śpi
na sianku w czasie białej zimy.My go nie zbudzimy ,bo się go boimy
PRZEDSTAWIENIE
Gdy przybędzie zwierz,a
ptak gwizdnie nutkę miłą,my cichutko siedzmy tak,jakby nas nie było
Dzik-Mam
długą szczecinę ,jestem świnki kuzynem.Zjadam żołędzie gdy przyjdzie
jesień.Można mnie spotkać w polu lub w lesie
SARNA-Mam
brązowe śliczne oczy,nóżki zgrabne cieńkie.Czy widziałeś kiedyś w lesie
płochliwą sarenkę
SOWA-Mieszkam
w dziupli.Mam małe uszy i mądre oczy.Cicho latam,łowię myszy , ale tylko w nocy
NIEDŻWIEDŻ-Przez
całą zimę słodko mi się śpi,a słodko dlatego,że miód mi się śni
ZAJĄC-Mam
szare futro,długie uszy,ogonek nieduży.Gdy się w krzakach coś poruszy ,zmykam,aż
się kurzy
WIEWIÓRKA-Nie
biała,nie czarna,jestem gospodarna.Mam spiżarnię pełną ,starczy mi na pewno.Z
wielkiej uciechy gryzę orzechy
LIS-Rudy
ojciec,rudy dziadek,rudy ogon to mój spadek
DZIĘCIOŁ-Jestem
dzięcioł-dzięcioł pstry,kuję dziobem raz,dwa,trzyNic to dla mnie drzewo
strome,bo podpieram się ogonem.Mocno kuję w korę dziobem ,szkodnik siedzi tam
pod spodem.Jestem dzięcioł-dzięcioł pstry.A kto jesteś ,powiedz ty
JEŻ-Poluję
nocą w ciemnym borze,kiedy się boję ukłuć mogę.Jaki zwierz kłuje ?Zapytacie.Chyba
wiecie?JEŻ-ostre kolce nosi na grzbiecie
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA