Ochrona miejsc rozrodu płazów i żerowisk bociana białego na
Elżbieta Twaróg
Scenariusz zajęć terenowych przeprowadzonych nad Jeziorem Paczkowskim w
ramach projektu: Ochrona miejsc rozrodu płazów i żerowisk bociana białego na
terenie Gminy Paczków
Temat: Metodyka przeprowadzania obserwacji płazów.
Termin: .31.03.2005r.
Czas realizacji: 90 min
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń :
• Zna zasady posługiwania się kluczem
• Rozpoznaje pospolite gatunki płazów
• Podejmuje próby identyfikacji po głosie
• Opisuje środowisko życia płazów
• Odróżnia skrzek składany w taśmach i kłębowiskach(załącznik 1)
• Potrafi wypełnić kartę obserwacji płazów(załączniki 1a, 1b)
• Zna zasady bezpiecznego zachowania nad zbiornikiem
Cele wychowawcze:
- kształtowanie wrażliwości ekologicznej i odpowiedzialnej postawy za środowisko
- uświadomienie skutków zanieczyszczania zbiorników wodnych
- próba zmiany postaw w środowisku, niechęci i obojętności wobec wielu
organizmów
- kształtowanie postaw współpracy i odpowiedzialności za decyzje grupowe
Forma kształcenia: wycieczka terenowa
Metody:
- pogadanka
- obserwacja
- praca grupowa
Materiały i środki:
- Mapa terenu z zaznaczonym zbiornikiem/rzeką/oczkiem/kałużą/inne
- Termometr
- Lornetki
- Dyktafon(w miarę możliwości)
- Aparat fotograficzny
- Karty pracy i instrukcje
- Atlasy i przewodniki, klucze
- długopisy wodoodporne
- notatniki
- teczka zielnikowa
- szklane, małe słoiczki z zakrętką
Przebieg zajęć:
1.Zapoznanie uczniów z celem zajęć
2.Przypomnienie zasad zachowania nad zbiornikiem:
- zachowujemy ostrożność na brzegu, zbliżamy się tylko do płycizny
- poruszamy się w ciszy, nie płoszymy, nie chwytamy zwierząt
- grupa porusza się razem, kapitan dokonuje przydziału czynności
3.Omówienie zawartości kart pracy i sposobu wypełniania
4. Przypomnienie cech morfologicznych płazów dorosłych, kijanek i skrzeku
5. Przydzielenie terenu do obserwacji i określenie czasu pracy grupy
6. Omówienie wyników obserwacji
7. Zadania dodatkowe:
a) W miarę możliwości nagrywamy głosy płazów,
b) Każda grupa bierze próbkę wody, należy tak zaplanować zadanie, aby woda
pochodziła z różnych miejsc (kałuża, zabagniona płycizna, woda bieżąca itd).
Próbki zostaną użyte do hodowli protistów.
c) Zbieramy ciekawe rośliny lub ich fragmenty.
Opracowała
Mgr Elżbieta Twaróg
Szkolne Koło Przyjaciół Przyrody „pro- Natura”
Zespół Szkól w Paczkowie
Literatura:
- Baldy K.red.2003., Instrukcja czynnej ochrony płazów.PNGS Kudowa Zdrój
- Berger L.,2000. Płazy i gady Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa-Poznań
- Rak J., 2003, Metodyka i znaczenie badań monitoringowych i
inwentaryzacyjnych płazów,praca licencjacka pod pieką dr hab. Prof. Marii
Ogielskiej, Instytut Zoolocii U Wr. Wrocław
!!!
TO JEST TYLKO FRAGMENT PRACY, ZE WZGLĘDU NA FORMATOWANIE I GRAFIKĘ CAŁOŚĆ PRACY
ZNAJDUJE SIĘ W POSTACI PLIKU WORD
CAŁA PRACA