Jolanta Buczkowska
Scenariusz do zajęć zintegrowanych otwartych dla rodziców uczniów klasy III
Blok tematyczny:
„Nasze sprawy”
Temat dnia:
„Korzystamy z telewizji”
Zapis w dzienniku lekcyjnym:
Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów o ulubionych bohaterach
telewizyjnych programów z wykorzystaniem tekstu H. Dobrowolskiej „Z pamiętnika
Kasi”. Utrwalenie zasad pisowni tytułów wielką literą. Praca w grupach-odpowiedź
na pytanie Jak spędzamy wolny czas?. Składanki techniką origami.
Cele:
·
kształtowanie
wielozdaniowych wypowiedzi uczniów na podany temat
·
ćwiczenia
umiejętności głośnego czytania
·
utrwalenie zasad
pisowni wielką literą
·
wzbogacanie
słownictwa uczniów wyrazami związanymi z telewizją
·
przestrzeganie
zasad zgodnej współpracy w zespole
·
wspieranie rozwoju
oraz sprawności manualnych rąk poprzez techniki płaskie sztuki origami
·
rozbudzanie w
dziecku ciekawości otaczającego go świata, inwencji i fantazji
·
wyrabianie
staranności i cierpliwości
Metody:
Praca z tekstem, opowiadanie, praca w
grupach, działania praktyczne, ćwiczenia indywidualne.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Wesoła szkoła cz.3”, kolorowy papier, rozsypanka
wyrazowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
1.
Powitanie rodziców.
Piosenka pt. „Fantastyczna
podróż”.
2.
Wypełnianie ankiet przez dzieci i rodziców
dotyczących oglądanych
programów telewizyjnych.
Część właściwa
1.
Głośne czytanie tekstu H. Dobrowolskiej pt. „Z
pamiętnika Kasi” kolejno przez wszystkie dzieci.
2.
Rozmowa na temat tekstu.
·
Jak autorka
pamiętnika spędzała czas we wtorek, środę, czwartek? Jakie to przyniosło
skutki?.
·
O czym rozmawiali
rodzice dziewczynki w piątek wieczorem?.
·
Co zmieniło się w
domu po tej rozmowie?.
·
Jaki wiersz
recytowała Kasia?.
3.
Podkreślanie w tekście tytułów filmów oglądanych
przez Kasię.
·
Jaką literą pisane
są te wyrazy?
·
Wymienianie przez
dzieci tytułów innych filmów.
·
Przypomnienie zasad
pisowni wielką literą.
4.
Rozmowa z dziećmi na temat ich ulubionych
bohaterów telewizyjnych programów.
5.
Zajęcie plastyczne.
·
Podział dzieci na 4
grupy i rozmowa na temat możliwości spędzania wolnego czasu przed Świętami
Bożego Narodzenia.
·
Wykonanie techniką
origami choinki, Mikołaja, aniołka, gałązki świerku ze świeczką.
·
Umieszczenie
gotowych prac na tablicy magnetycznej.
6.
Odczytanie przez dzieci fragmentu wiersza
Stanisława Grochowiaka pt. „Telewizor”.
·
Układanie zdań z
rozsypani wyrazowej.
·
Oglądamy programy
przeznaczone tylko dla dzieci.
·
Długie oglądanie
telewizji jest niezdrowe.
·
Po obejrzeniu
wybranego programu wyłącz telewizor.
·
Oglądaj telewizję
przy zapalonym świetle i w pewnej odległości od ekranu.
·
Wklejanie ułożonych
haseł do zeszytów przedmiotowych.
Ankieta
dla rodziców uczniów klasy III
dotycząca oglądania programów
telewizyjnych przez dzieci.
Proszę o szczere i rzetelne odpowiedzi na postawione pytania.
Ankiety są anonimowe, przeznaczone do użytku własnego i nie należy obawiać się o
niewłaściwe wykorzystanie informacji.
1. Ile czasu Pana/Pani dziecko
spędza przed ekranem telewizora
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
do 1 godz.
·
2-3 godz.
·
więcej
·
wcale nie ogląda
2. Kiedy Pana/Pani dziecko
najczęściej ogląda telewizję?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
codziennie
·
w dni wolne od
nauki
·
wcale
3. Czy wybiera Pan/ Pani programy
telewizyjne, które dziecko ogląda?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
zawsze
·
czasem
·
nigdy
4. Czy Pan/ Pani wspólnie z
dzieckiem ogląda telewizję?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
zawsze
·
często
·
rzadko
·
nigdy
5. Jakie programy telewizyjne
ogląda Pana/Pani dziecko?.
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
filmy dla dzieci
·
filmy sensacyjne
·
filmy przyrodnicze
·
komedie
·
horrory
·
seriale
·
wiadomości sportowe
·
filmy muzyczne
·
teleturnieje
6. Czy dziecko Pana/Pani ogląda
telewizję po godz. 2100 ?.
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
często
·
rzadko
·
nigdy
7. Czy Pana/Pani dziecko ogląda
seriale telewizyjne?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
tak
·
nie
8. Czy rozmawia Pan/ Pani z
dzieckiem o oglądanych programach
telewizyjnych?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
zawsze
·
czasem
·
nigdy
9. Czy zwraca Pan/ Pani uwagę na
sposób oglądania telewizji przez
dziecko?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
·
czy jest prawidłowa
odległość od ekranu telewizora?
§
tak
§
nie
·
czy ogląda
telewizję przy zapalonej lampie?
§
tak
§
nie
·
czy telewizor nie
gra za głośno?
§
tak
§
nie
Ankieta
dla uczniów klasy III
„Korzystamy z telewizji”.
1. W podanych fragmentach
programów telewizyjnych podkreśl programy,
które najczęściej oglądasz.
|
PIĄTEK
800 Wiadomości
825 Mac Gyver
1025 Moda na sukces
1115 Zwierzęta świata
1140 Telezakupy
1415 Sabrina, nastoletnia
czarownica
1525 Złotopolscy
1730 Plebania
1800 Randka w ciemno
1840 Śmiechu warte
1910 Wieczorynka
1900 Bulionerzy
2000 Bar VIP
2005 Europa da się lubić
2100 Świat według
Kiepskich
2140 Nieustraszeni
2320 Błękitny tygrys
film sensacyjny |
SOBOTA
750 M jak miłość
800 Wiadomości
835 5-10-15
905 Ziarno
935 Walt Disney przedstawia
1030 Samo życie
1205 Miliard w rozumie
1300 Familiada
1330 Kocham Klarę
1500 Wielka gra
1600 Święta wojna
1900 Muzyczna winda
1900 Wieczorynka
2000 Miodowe lata
2000 Konkurs Eurowizji
dla dzieci
2030 Bar-gorące krzesła
2240 Niewinny człowiek
film sensacyjny
2300 Nieustraszeni |
NIEDZIELA
700 Transmisja Mszy
Świętej
800 M jak miłość
830 Pokemon
1030 Rodzina zastępcza
1300 Wiadomości
1340 Od przedszkola
do Opola
1405 Familiada
1430 Złotopolscy
1500 Szansa na sukces
1600 Na dobre i na złe
1605 Muzyczna winda
1730 Lokatorzy
1800 Kochamy polskie
komedie
1900 Wieczorynka
1900 Święta wojna
2000 Pensjonat Pod Różą
2005 Europa da się lubić
2015 Kiedy Harry poznał
Sally-komedia
2100 Fala zbrodni
2140 Nagi patrol
2140 Drogówka
2200 Kuba Wojewódzki
|
2. Ile czasu spędzasz codzienne
przed telewizorem?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
§
1 godz.
§
2 godz.
§
3 godz. i więcej
§
wcale nie oglądam
telewizji
3. Jakie programy najbardziej
lubisz?
(podkreśl
właściwą odpowiedź)
§
dla dzieci
§
filmy przyrodnicze
§
filmy sensacyjne
§
komedie
§
horrory
§
seriale
§
sport
§
filmy muzyczne
§
teleturnieje
4. Wypisz kilka programów telewizyjnych,
które lubisz.
§
……………………………………..
§