www.przyrodnik.com www.awans.przyrodnik.com
19 luty 2002 r.
Konspekt do zajęcia z mowy
BLOK TEMATYCZNY: Hej góry, nasze góry
ZADANIE PROGRAMOWE:
- Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
- Czytanie krótkich tekstów w powiązaniu z oglądaniem odpowiednich ilustracji
- Doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia (wybrzmiewanie wszystkich głosek)
-
Wprowadzenie zapisu graficznego wybranych treści znajdujących
zastosowanie
w działalności dzieci ( w formie napisów wykonanych małymi i wielkimi literami
drukowanymi).
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA: edukacja regionalna
TEMAT: wprowadzenie litery „R, r” na podstawie wyrazu podstawowego – ROBOT.
CELE:
- zapoznanie z obrazem graficznym liter „R, r”
- poznanie brzmienia mowy innych regionów Polski – tzw. gwary
- rozwijanie zainteresowań w oparciu o doświadczenia wyniesione z zajęć
- wzbogacenie słownictwa związanego z gwarą góralska: parzenica, zapaska, kierpce, ciupaga, portki, serdak
- analiza i synteza słuchowo – wzrokowa znanych wyrazów o prostej budowie fonetycznej zgodnej z zapisem
FORMA: rozmowa, oglądanie przygotowanej przez nauczycielkę planszy o tematyce: góry, oglądanie ilustracji i zdjęć, słuchanie piosenek i wierszy, nauka tańca, praca z książką
POMOCE: plansza ze zdjęciami, wierszami, litery z alfabetu ruchomego, napis ROBOT, sylaby RO - BOT, ciupaga, laski gimnastyczne, książka z zagadkami, książka – ćwiczenia,
ORGANIZACJA:
- przygotowanie tablicy do zajęć
- dzieci siedzą dookoła dywanu
- przygotowanie potrzebnych pomocy dydaktycznych
- przeczytanie dzieciom baśni „O zbójniku Janosiku” z książki „Najpiękniejsze baśnie polskie”
PRZEBIEG:
1. Wysłuchanie śpiewanej przez nauczycielkę piosenki góralskiej „Hej górol, ja se górol”.
2. Zwrócenie uwagi dzieci na wymowę, czyli gwarę góralską. Dzieci próbują rozszyfrować tekst piosenki. Wyodrębnianie wyrazów różniących się od naszej wymowy.
3.
Krótkie omówienie ilustracji i zdjęć z planszy. Odczytanie wraz z pomocą
nauczycielki wszystkich napisów znajdujących się na planszy. Omówienie strojów
góralskich, zapoznanie i zapamiętanie wyrazów nowych, związanych z ubiorem
górala (wzbogacanie wyrazów
o nowe słownictwo: parzenica, zapaska, kierpce, ciupaga, portki, serdak.
4. Zagadka dla dzieci: Jaka to litera, która jest trzecią w wyrazie GÓRA. Wytłumaczenie dzieciom znaczenia litery „Ó” – wg zasad pisowni (ortografii).
5. Demonstracja obrazu graficznego litery „R, r” – drukowanej i pisanej z alfabetu ruchomego – na wyrazie podstawowym – ROBOT. Określenie miejsca głoski w wyrazie: nagłos, śródgłos, wygłos. Omówienie kształtów litery oraz elementów składowych (kreska, brzuszek, nóżka – podpórka). Kreślenie litery „r” w powietrzu palcem, rysowanie palcem na plecach kolegi dużej litery „R”.
6. Wyodrębnienie pierwszej głoski w wyrazie ROBOT, analiza i synteza słuchowa wyrazu. Liczenie głosek w wyrazie, liczenie samogłosek i spółgłosek. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu: samogłoski czerwone kartoniki, spółgłoski – niebieskie kartoniki. Wymienianie innych znanych wyrazów rozpoczynających się na literę „r”.
7. Krótka rozmowa na temat urządzenia elektrycznego a także wprowadzenie innego znaczenia tego wyrazu: robot – jako maszyna. Odszukiwanie litery „r” w podawanych przez dzieci wyrazach. Dyskusja na temat tego, czy górale także używają takiego samego sprzętu gospodarstwa domowego. Rozmowa z dziećmi – jak wygląda życie i dom górala (obalenie mitu, że wszyscy górale mieszkają w chatach z drewna itp.).
8.
Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg z daleka” do piosenki o takim samym
tytule. „Wycieczka
w góry”. Próba układania litry „r” z własnych ciał.
9. Indywidualna wymowa wyrazów dźwiękonaśladowczych: prrr (wołanie do konika), brrr (naśladowanie uczucia zmarznięcia), mrrr (mruczenie kota), wrrr (warczenie psa), grrr (mruczenie niedźwiedzia).
10. Poznanie
zwyczajów oraz spędzania czasu wolnego przez górali – poprzez naukę jednego
z tańców góralskich „Zbójnickiego”, a także powtórzenie znanego już tańca
„Zasiali górale”.
11. Kolorowanie kserowanych kartek z elementami stroju góralskiego (wzór – parzenica) – serdak męski i damski.
12. Ćwiczenia w książce – kolorowanie kontur poznanej litery.
Opracowanie: Bogumiła Roman