Scenariusz do zajęć

Data: 19.11.2003

Prowadząca: Bogumiła Roman

Grupa wiekowa: 3 - 4 latki

Temat: „Przygotowanie się ptaków do zimy i ich dokarmianie”

 

Cele :

Ø                 Rozróżnianie i nazywanie różnych ptaków, takich jak: sroka, kruk, kukułka, dzięcioł, wróbel.

Ø     Znajomość ptaków (dwóch, trzech) odlatujących na zimę do ciepłych krajów.

Ø     Rozpoznanie miejsca lęgowego oraz żywienia się ptaków (gniazdko, budka, karmnik).

Ø     Przybliżenie dzieciom wyglądu i życia ptaków żyjących w naturalnym środowisku.

 

Cele operacyjne :

Ø     Dziecko rozpozna ptaki, takie jak: sroka, kruk, kukułka, dzięcioł, wróbel.

Ø     Dziecko zna możliwości dokarmiania ptaków w okresie zimowym.

Ø    Dziecko zrozumie pojęcie słowa „karmnik”, „gniazdo”.

Ø     Dziecko potrafi naśladować poruszanie się małych ptaków.

Ø     Dziecko stosuje i wykonuje poznane proste działania matematyczne.

Ø     Dziecko klasyfikuje i przyporządkowuje wg jednej cechy (kolor).

 

Pomoce :

Ø     Rekwizyty: gniazdko, budka dla ptaków, karmnik

Ø     Zdjęcia ptaków.

Ø     Ilustracja  „Karmnik z ptakami”.

Ø     Tablica „Karmnik”.

Ø     Ziarno pszenicy, kukurydzy.

Ø     Wiersz „Domek dla ptaszków”.

Ø     Tamburyn

Ø     Krążki.

Ø     Opaski z ptaszkami.

Ø     Muzyka relaksacyjna.

Ø     Kolorowe kartoniki do liczenia.

Ø     Obręcze kolorowe (3).

Przebieg :

1)      Powitanie się z dziećmi, zaproszenie dzieci na dywan.

2)      Rozmowa przy rekwizytach „Paśnik, budka dla ptaków, gniazdko” – zaznajomienie dzieci z różnymi miejscami życia ptaków. Samodzielne próby odpowiedzi na pytanie nauczycielki „Co to jest?” (pomysły dzieci na odpowiedź), „Dla kogo to jest?”, „Gdzie to możemy to spotkać?”, „Do czego to jest potrzebne?” – rozmowa, luźne wypowiedzi dzieci na temat przedmiotów.

3)      Rozmowa z dziećmi przy ilustracji „Ptaszki w karmniku” – określenie przez dzieci pory roku na ilustracji, próby budowania prostych zdań podczas opisywania sytuacji. Zadawanie pytań przez nauczycielkę w kierunku myślenia twórczego dzieci „Jak myślicie, czy te paszki mają co jeść?”, „Dlaczego ten wydaje się być smutny” itd. Skierowanie uwagi dzieci na sytuację w karmniku.

4)      Zabawa ruchowo-naśladowcza „Ptaszki do gniazd – ptaszki do karmnika” przy piosence
„W karmniku”– naśladowanie przez dzieci ptaków zbierających ziarno i chowających się do gniazdka.

5)      Zabawa uspokajająca „Jestem ptakiem” – reagowanie ruchem rąk na spokojną muzykę, reagowanie na ciszę odpoczynkiem.

6)      Usadzenie dzieci w kręgu, położenie trzech obręczy a w nich kolorowe kartoniki z wizerunkiem ptaków.

7)      Zabawa matematyczna „Rodzinki” – klasyfikowanie ptaków wg jednej cechy: koloru. Przeliczanie ptaków w danej rodzince. Liczenie ptaków o danym kolorze.

8)      Utrwalanie piosenki związanej z tematem p.t. „W karmniku”.

 

Opracowała: Bogumiła Roman